Kamieniarstwo jest jedną z najstarszych profesji rzemieślniczych.

30 stycznia, 2021 0 przez admin

Kamieniarstwo jest jedną z najstarszych dziedzin rzemieślniczych. Wiemy o tym, dlatego że wszelkiego typu artefakty wykute w kamieniu są wyjątkowo porządne a do tego mogą przeżyć nie tylko osobę, która je wykonała, lecz także całą epokę, a nawet cywilizację czy kulturę. Zresztą kamień to nie tylko imponujący materiał artystyczny. Kamień był możliwe, że pierwszym narzędziem, które wyszły spod ręki człowieka – krzemień oraz wykonane z niego wszelakie przedmioty do codziennego użytku są znajdywane na bardzo wielu wykopaliskach.

 

Kamień jako materiał do budowy ma dużo atutów. Przez bardzo długi czas wraz z cegłą był kluczowym materiałem budowlanym konstrukcji murowanych, znakomicie chroniąc przed zmianami temperatur. Kamień został wyparty później przez konstrukcje betonowe na dzień obecny służy ciągle jako materiał budowlany ogrodzeń a także materiał zdobniczy. Pomimo występujących modyfikacji w działce budowlanej a także znacznej dominacji tworzyw sztucznych, firmy związane z kamieniarstwem cały czas nie cierpią na brak zamówień. Elementy wykonane z kamienia są bowiem nadal chętnie stosowane oraz cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wykonują one wiele zleceń, zaczynając od detali wykończenia naszego domu, przez elementy stawiane do ogrodu po produkowanie pomników nagrobnych. W bardzo wielu sytuacjach dzieje się tak, iż projekt lokalu mieszkalnego ma w sobie montowanie detali wykonanych z kamienia. Mowa tu przede wszystkim o podłodze, lecz mogą to być też okładziny, parapety czy wsporniki.

 

Kamieniarze dokonują wówczas pomiarów i wykonują pracę. Często detal jest wykonywany w pracowni, jednakże zdarzają się sytuacje, gdy ze względu np. na utrudniony transport realizuje się większość pracy już na miejscu. Kolejnym składnikiem kamieniarstwa jest wytwarzanie wszelkiego rodzaju elementów ozdobnych a także rzeczy mających walory estetyczne. To wymaga, inaczej niż w produkcji budowlanej, dużych zdolności oraz doświadczenia artystycznego. Stanowi ona bardzo ważny typ sztuki użytkowej, którą można zobaczyć we wnętrzach a także w wszelkich ogrodach. Pomniki nagrobne wytwarzane są przez zakłady kamieniarskie na bardzo dużą skalę a także przy zastosowaniu w bardzo wielu przypadkach paru, w małym stopniu odmiennych, zasadniczych wzorów.

 

Ten typ funkcjonowania jest chyba najczęściej spotykany a także stanowi największy odsetek wszelkich zleceń, których podejmują się ci rzemieślnicy. Zapotrzebowanie na ich usługi będzie z każdym rokiem coraz większe, ze względu na demograficzne trendy oraz rosnącą liczbę zgonów. Dodatkowo nawet w przypadku coraz popularniejszego zwyczaju kremowania zwłok, cały czas jest wiążące się z tym niemałe zapotrzebowanie na kamienne urny oraz tablice nagrobne. Jest dużo materiałów, z jakich jest możliwość wykonać klasyczny pomnik na cmentarz. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu najbardziej popularne były nagrobki odlewane z pokruszonego kamienia a także cementu. Dziś przodującym budulcem jest granit, który cieszy się ostatnimi czasy rosnącym zainteresowaniem. Jest nieco tańszy niż marmur oraz dużo łatwiej dostępny, równocześnie po odpowiednim wypolerowaniu jest niezwykle miły dla oka.

Źródło: kamieniarstwo Mława