Zakup opału, dowiezienie go na posesję oraz rozładunek są nieodzownymi elementami życia codziennego, niezależnie od stosowanej metody ogrzewania domu. Jednak w zależności od używanego materiału opałowego, organizacja całego procesu uzupełniania jego zapasu może się różnić. Wyjaśniamy, jak to wygląda w przypadku płynnego propanu. Jak odbywa się tankowanie i w jaki sposób zamawia się gaz? Jak zorganizować cały proces, żeby był bezpieczny? Na te wszystkie pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Kiedy i jak często tankować gaz propan?

Częstotliwość tankowania zbiornika na gaz propan jest uzależniona od poziomu zużycia gazu. Tym samym to, kiedy tankujemy płynny propan zależy tylko od nas i od tego, ile i w jakim czasie zużyliśmy gazu. Należy jednak pamiętać, by zatankować zbiornik w takim momencie, aby ilość gazu nie spadła poniżej 25% objętości zbiornika. Poniżej tego progu pobieranie gazu do kotła jest nieefektywne i wydajność ogrzewania znacząco maleje. Warto też wiedzieć, że ze względu na rozszerzalność termiczną gazu, zbiornik na płynny propan jest uzupełniany maksymalnie do 85% jego objętości.

Najlepiej jest pomyśleć o częstotliwości tankowania zbiornika już na etapie planowania i montażu całej instalacji gazowej. Dlaczego tak wcześnie? Ponieważ dzięki takiej przezorności możemy dobrać wielkość i pojemność zbiornika do naszych potrzeb i wybrać tak, aby tankowanie odbywało się jedynie raz do roku.

Jeżeli zapotrzebowanie na gaz jest duże, to można zdecydować się na zbiornik, który będzie tankowany dwa razy do roku. Jednak zakup zupełnie małego zbiornika i częstsze tankowanie są nie tylko niewygodne i niepraktyczne, ale również nieekonomiczne. Względy ekonomiczne mają tu znaczenie z powodu zmieniających się w ciągu roku cen gazu. Aby tankować płynny propan po możliwie jak najniższej cenie, należy zaplanować je tak, by odbywało się w okresie wiosenno-letnim. Poza sezonem grzewczym ceny surowców opałowych spadają, dlatego ich zakup staje się znacznie bardziej opłacalny.

Jak i gdzie zamówić dostawę gazu propan?

Kiedyś aby zamówić gaz propan i dokonać zakupu niezbędna była wizyta w siedzibie dystrybutora. Te czasy już dawno odeszły w niepamięć. Teraz zamawianie gazu jest dużo prostsze. Jednak zacznijmy od początku, czyli od tego gdzie i u kogo zamówić dostawę gazu?

Na samym początku powinniśmy zacząć od dostawcy paliwa. Sprawdźmy dystrybutorów działających na naszym terenie i porównajmy ich oferty. Sprawdźmy ceny gazu, system bonusów i zniżek dla stałych klientów, a także ewentualne opłaty dodatkowe, na przykład za dowóz czy rozładunek. Na tej podstawie wybierzmy dostawcę, który oferuje najlepsze usługi w najniższej cenie. Następnie wystarczy zadzwonić do wybranej firmy, zgłosić chęć zakupu gazu i umówić się na wybrany termin. Niektórzy dystrybutorzy uruchomili również możliwość złożenia zamówienia na gaz przez internet. Można to zrobić wysyłając maila lub przy użyciu specjalnego formularz dostępnego na stronie sprzedawcy gazu propan.

Bezpieczne tankowanie gazu propan – jak to wygląda?

W całym procesie tankowania gazu propan do zbiornika ważne jest zarówno efektywność procesu, jak i zachowanie wszystkich wymogów bezpieczeństwa. Z perspektywy kupującego dobrze jest wiedzieć, jak to powinno wyglądać. Jednak dobrą informacją jest to, że dystrybucją i tankowaniem gazu z cysterny do przydomowego zbiornika zajmują się wyłącznie osoby profesjonalnie i dobrze przeszkolone w tym zakresie. Tym samym cały proces rozładunku gazu leży właśnie po stronie dostawcy.

Na początku operatorzy cysterny zajmują się zabezpieczeniem terenu wokół cysterny i zbiornika. Następnie podłączają uziemienie i przystępują do procesu rozładunku płynnego propanu do zbiornika, czyli innymi słowy tankowania. Na sam koniec zostaje sprawdzona szczelność zbiornika. Jeśli nic nie budzi zastrzeżeń to tankowanie jest zakończone, a zbiornik wraz z podłączoną do niego instalacją nadaje się do dalszego użytkowania. Bezpiecznie, szybko i bezproblemowo. Tak właśnie powinno wyglądać profesjonalne tankowanie zbiornika na propan.

źródło: Lpgdirect.pl – dostawca gazu grzewczego i LPG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Czym powinna wyróżniać się prezentacja naukowa w PowerPoint?

Zasady tworzenia prezentacji naukowych w Power Point nie odbiegają znacząco od praktyk…

Gratowniki, fazowniki i wiertła stopniowe Polledri

W pełni profesjonalne narzędzia Polledri to kompleksowe rozwiązania oferujące skuteczną i precyzyjną…

Czy cena ma wpływ na jakość paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne stanowią jeden z najważniejszych elementów wpływających na sprawność instalacji. Dlatego…

Sprężarki spiralne bezolejowe – zasady działania i zastosowanie

Nowoczesne sprężarki spiralne bezolejowe dedykowane są aplikacjom wymagającym najwyższej jakości sprężonego powietrza. …