Panele fotowoltaiczne stanowią jeden z najważniejszych elementów wpływających na sprawność instalacji. Dlatego ich wyborowi poświęca się tak wiele uwagi. Wszyscy powtarzają jak mantrę, że od ich jakości wiele zależy. Jaka jest więc korelacja między ceną a jakością modułów?

Panele fotowoltaiczne – relacja ceny i jakości 

 

Panele fotowoltaiczne nie są produktem jednorodnym. Pod względem jakości można je podzielić na trzy klasy:

  • panele fotowoltaiczne klasy A – to najlepsze gatunkowo moduły, w związku z czym najdroższe. Wyróżniają się znakomitą sprawnością oraz długą żywotnością. Nie mają skaz i uszkodzeń, dzięki czemu działają wydajnie przez cały okres użytkowania,
  • panele fotowoltaiczne klasy B – są gorsze od ogniw klasy A, lecz tańsze. Niższa cena kusi inwestorów. Warto jednak pamiętać, że ogniwa klasy B mają gorsze parametry użytkowe, przez co trzeba być przygotowanym na dodatkowe wydatki, np. związane z naprawą paneli lub ich wcześniejszą wymianą,
  • panele fotowoltaiczne klasy C – to najtańsze produkty dostępne na rynku. Niska cena przekłada się na jakość. To warianty z licznymi skazami, których sprawność pozostawia wiele do życzenia.

Przy odpowiednio dobranej mocy instalacja wyposażona w panele fotowoltaiczne klasy A zwraca się średnio w przeciągu 6-8 lat. Charakteryzują się one bowiem największą wydajnością, a więc produkują najwięcej energii elektrycznej.

W przypadku paneli klasy B okres oczekiwania na zwrot zainwestowanych pieniędzy wydłuża się. Natomiast inwestycja w ogniwa klasy C może nie zwrócić się wcale. To, co uda zaoszczędzić się na początku, wydane zostanie bowiem na naprawę lub wymianę paneli. Dlatego przy wyborze podzespołów warto zwrócić uwagę na ich cenę. Podejrzanie niska jest sygnałem do zachowania ostrożności.

Cena paneli fotowoltaicznych – co na nią wpływa?

 

Cena paneli fotowoltaicznych jest uzależniona przede wszystkim od ich jakości. Im lepszych materiałów użyto do produkcji ogniw i im lepszymi parametrami technicznymi się odznaczają, tym więcej kosztują. Za pojedynczy panel uznawany za model dobrej jakości należy zapłacić od ok. 800 złotych wzwyż.

Wiele zależy również od rodzaju modułu. Najtańsze są panele amorficzne. Ich cena może nie przekraczać nawet 150 złotych. Charakteryzują się one jednak najniższą sprawnością spośród wszystkich. Najczęściej więc służą jedynie jako wspomaganie dla określonych urządzeń.

W Polsce dużą popularnością cieszą się panele polikrystaliczne. Wyróżniają się one zdecydowanie wyższą sprawnością niż panele amorficzne, przez co ich cena również jest wyższa. Wynosi średnio od 500 do 1500 złotych. Najdroższe są panele monokrystaliczne. Pojedyncze ogniwo to wydatek rzędu 600-1800 (a nawet i więcej) zł.

Na cenę paneli fotowoltaicznych wpływ ma również renoma producenta. Dla przykładu, w zależności od marki panele monokrystaliczne mogą kosztować: ok. 600-800 zł (Solar Energy), ok. 900-1200 zł (LG), ok. 1500-1800 zł (Panasonic). Przy porównywaniu cen warto wziąć pod uwagę także rozmiary ogniw.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na koszt zakupu paneli fotowoltaicznych, jest gwarancja. Im jest ona dłuższa, tym cena ogniwa jest wyższa. Czasem warto jednak zapłacić więcej, by móc cieszyć się gwarancją przez 20 lat. Wszystko zależy od indywidualnych możliwości finansowych.

Wady tanich paneli fotowoltaicznych

 

Tanie panele fotowoltaiczne często produkowane są z gorszej jakości materiałów. Przekłada się to na ich obniżoną sprawność, a także podatność na uszkodzenia mechaniczne. Bywa, że mają one niewidoczne na pierwszy rzut oka defekty i zarysowania, które nie pozostają bez wpływu na ich wydajność. Sprawiają również, że ogniwa łatwiej ulegają pęknięciom i odwarstwieniu.

Co więcej, w czasie produkcji tanich paneli fotowoltaicznych do ich wnętrza mogą przedostawać się liczne zanieczyszczenia. Prowadzi to do obniżenia ich sprawności, a w skrajnych przypadkach nawet do zapalenia. Dlatego tak istotną kwestią jest to, aby przy wyborze ogniw kierować się nie tylko ceną, ale i jakością.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Czym powinna wyróżniać się prezentacja naukowa w PowerPoint?

Zasady tworzenia prezentacji naukowych w Power Point nie odbiegają znacząco od praktyk…

Gratowniki, fazowniki i wiertła stopniowe Polledri

W pełni profesjonalne narzędzia Polledri to kompleksowe rozwiązania oferujące skuteczną i precyzyjną…

Sprężarki spiralne bezolejowe – zasady działania i zastosowanie

Nowoczesne sprężarki spiralne bezolejowe dedykowane są aplikacjom wymagającym najwyższej jakości sprężonego powietrza. …

Koparki i ładowarki – niezbędny sprzęt na budowie

Koparki i ładowarki to maszyny, które na stałe wpisały się w krajobraz…