Zasady tworzenia prezentacji naukowych w Power Point nie odbiegają znacząco od praktyk zalecanych w przypadku prezentacji biznesowych czy też sprzedażowych. Niemniej są szczegóły, o których warto pamiętać, by wystąpienie zapadło w pamięć i zostało uznane przez słuchaczy za wartościowe. O co więc zadbać, a czego się wystrzegać?

Prezentacja naukowa w Power Point – główne zasady tworzenia

 

Prezentacja naukowa powinna wyczerpywać temat, a jednocześnie być na tyle zwięzła, by nie zanudzić odbiorców. Niestety, twórcy prezentacji naukowych często przejawiają tendencję do upychania w nich jak najwięcej tekstu. W końcu do przekazania mają tak wiele istotnych informacji. Tymczasem ściana tekstu nikogo nie zaciekawi. Wręcz odwrotnie – utrudni odbiór treści. Dlatego warto z niej zrezygnować na rzecz:

  • wykresu,
  • tabeli,
  • ryciny,
  • infografiki,
  • zdjęcia.

Elementy te w atrakcyjny sposób przedstawiają informacje, dzięki czemu to, co masz do przekazania, lepiej zapada słuchaczom w pamięć. Żeby jednak uniknąć niedomówień, warto je opatrzyć stosownym tytułem, legendą czy też krótkim opisem. Dzięki temu wystarczy jeden rzut okiem na slajd, by publiczność zorientowała się, jakie dane przedstawia.

Co ważne, zastosowane elementy powinny być łatwe w odbiorze. Tabela zawierająca kilkadziesiąt pozycji będzie mało czytelna, podobnie jak wykres z wieloma zmiennymi. Spróbuj więc podzielić prezentowane dane na mniejsze partie lub wyodrębnić tylko te najważniejsze, dzięki czemu zostaną zapamiętane.

Jak stworzyć dobrą prezentację naukową w Power Point?

 

Nie w każdym przypadku tekst można zastąpić obrazem. Jego ilość warto ograniczyć jednak do minimum. 6-7 linijek wystarczy, by w prostych słowach przekazać myśl przewodnią slajdu. Najlepiej, jeśli tekst przybierze formę wypunktowań. Przyciągają one bowiem uwagę. Unikaj jednak tworzenia skomplikowanych drabinek zależności. Nawet jeśli dla Ciebie będą zrozumiałe, słuchacze mogą się w nich pogubić.

Na odbiór treści wpływa nie tylko ilość tekstu, ale również tło. Program PowerPoint daje wręcz nieograniczone możliwości wyboru szaty graficznej. W przypadku prezentacji naukowych warto jednak postawić na klasykę, czyli jasne tło, najlepiej w jednym z odcieni bieli. Dzięki temu niezależnie od tego, w jakich warunkach oświetleniowych będziesz występować, zarówno tekst, jak i grafiki będą dobrze widoczne dla odbiorców.

Jasne tło i ciemny, kontrastowy tekst pozytywnie wpłyną nie tylko na czytelność tekstu, ale również jego odbiór. Sprzyjają bowiem koncentracji. Zadbać należy również o kształt i wielkość czcionki. Najlepiej, jeśli tekst będzie napisany bezszeryfowym krojem pisma, natomiast tytuły i nagłówki slajdów – szeryfowym. Czcionka zaś powinna być odpowiednio duża, co pozwoli na przeczytanie treści nawet z końca sali.

Prezentacja naukowa w Power Point – szczegóły, o które warto zadbać?

 

W przypadku prezentacji naukowej slajd, oprócz tekstu/obrazu, powinien zawierać także przypisy, chyba że bazujesz wyłącznie na własnych definicjach i wynikach badań. Jeśli jednak korzystasz ze źródeł zewnętrznych lub chcesz poinformować słuchaczy o dodatkowych treściach na dany temat, koniecznie umieść odsyłacz. Zapisany małą czcionką, w dolnej części slajdu nie zaburzy układu. Podkreśli za to Twój profesjonalizm oraz szacunek względem widzów i innych badaczy.

Żeby ułatwić nawigację po prezentacji naukowej (zwłaszcza jeśli po wystąpieniu wysyłasz ją słuchaczom), ponumeruj slajdy. Przyda się to nie tylko publiczności, ale także Tobie. Łatwiej Ci będzie wówczas odwoływać się do informacji zawartych na konkretnym slajdzie.

Stworzenie prezentacji naukowej możesz też powierzyć profesjonalistom. Kiedy Ty będziesz przygotowywać się do wystąpienia, oni zaprojektują atrakcyjny pokaz slajdów. Dysponują bogatym doświadczeniem, a także wysokim poczuciem estetyki, dzięki czemu prezentacja naukowa zawiera wszystkie niezbędne informacje, podane w przyjemny dla odbiorców sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Gratowniki, fazowniki i wiertła stopniowe Polledri

W pełni profesjonalne narzędzia Polledri to kompleksowe rozwiązania oferujące skuteczną i precyzyjną…

Czy cena ma wpływ na jakość paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne stanowią jeden z najważniejszych elementów wpływających na sprawność instalacji. Dlatego…

Sprężarki spiralne bezolejowe – zasady działania i zastosowanie

Nowoczesne sprężarki spiralne bezolejowe dedykowane są aplikacjom wymagającym najwyższej jakości sprężonego powietrza. …

Koparki i ładowarki – niezbędny sprzęt na budowie

Koparki i ładowarki to maszyny, które na stałe wpisały się w krajobraz…