Nie każdy wie, że Doppler to rodzaj badania ultrasonograficznego, czyli USG. Pozwala zobrazować przepływ krwi, jego kierunek i tempo. Oprócz tego badanie dopplerowskie służy do diagnozowania wielu schorzeń układu krwionośnego, nawet w obrębie drobnych naczyń krwionośnych. Jednym z najczęściej wykonywanych USG Dopplera jest badanie aorty brzusznej, czyli głównej tętnicy w ludzkim ciele, będącej jednocześnie największym naczyniem krwionośnym. Tłumaczymy, co można wykryć dzięki badaniu USG Dopplera aorty brzusznej.

Czym jest badanie USG Dopplera i jak działa?

Badanie Dopplera częściowo opiera się na tym samym mechanizmie działania co zwykłe badanie ultrasonograficzne. Oznacza to, że wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, czyli ultradźwięki. Podobnie jak w zwykłym badaniu USG, fale są wysyłane do wnętrza organizmu za pomocą specjalnej głowicy. Następnie odbijają się od narządów wewnętrznych i wracają do głowicy, która jest również odbiornikiem. Na podstawie długości odbitych ultradźwięków, które wróciły do urządzenia, jest tworzony obraz w odcieniach szarości, będący wyobrażeniem wewnętrznych struktur naszego ciała. Badanie pozwala odwzorować narządy w ruchu i w czasie rzeczywistym. Obraz jest dość precyzyjny, jednak niezbędne są odpowiednie umiejętności, aby prawidłowo go odczytać i zinterpretować.

Dodatkowe wykorzystanie zjawiska Dopplera pozwala badać i diagnozować również układ krwionośny. Krew jest w nieustannym ruchu, dlatego też zwykłe badanie ultrasonograficzne nie wystarcza. Natomiast badanie dopplerowskie obrazuje stan tętnic i żył oraz pozwala precyzyjnie wskazać przyczynę problemu i zmiany chorobowe.

Na ekranie aparatury z zastosowaniem efektu Dopplera układ krwionośny jest pokazany w postaci różnych kolorów. Barwy zmieniają się w zależności od kierunku przepływu krwi. Tempo przepływu jest obrazowane poprzez emitowany dźwięk. Wprawne ucho lekarza przeprowadzającego badanie bez trudu wyłapuje wszelkie nieprawidłowości.

Co można wykryć dzięki badaniu USG Dopplera?

Badanie USG Dopplera aorty brzusznej jest bezbolesne i bezinwazyjne. Jego wykonanie nie trwa długo, a wyniki są dostępne bezpośrednio po zakończeniu. Jest to doskonałe narzędzie diagnostyczne również w nagłych przypadkach, gdy kluczowe jest tempo reakcji i czas udzielanej pomocy. Głównym celem badania dopplerowskiego jest wykrycie i zlokalizowanie zmian patologicznych w obrębie aorty. Taką zmianą może być zwężenie lub poszerzenie naczyń krwionośnych.

Badanie dopplerowskie aorty brzusznej jest też podstawowym obrazowaniem diagnostycznym służącym do rozpoznania tętniaka aorty, czyli rozwarstwienia tętnicy. A to nie jedyne możliwe zastosowanie diagnostyczne USG Dopplera. Sprawdza się także przy wykrywaniu niedrożności i zatorów żylnych oraz wszelkiego rodzaju zmian miażdżycowych powodowanych przez blaszki miażdżycowe. Ponadto badanie dopplerowskie pozwala znaleźć wszelkiego rodzaju zakrzepy, które przemieszczają się w układzie krwionośnym i mogą dostać się do serca, mózgu lub płuc, stwarzając realne zagrożenie życia pacjenta.

Kiedy należy zgłosić się na badanie dopplerowskie?

Istnieje wiele sygnałów ostrzegawczych, które wysyła nasze ciało i które mogą świadczyć o konieczności wykonania USG Dopplera aorty brzusznej. Ważne, aby prawidłowo odczytać te sygnały i je zrozumieć. Wskazaniem do wykonania badania, które może zauważyć lekarz, jest podejrzenie zmian miażdżycowych w tętnicach oraz innych naczyniach krwionośnych, podejrzenie tętniaka aorty brzusznej, żylaki i inne stany chorobowe mogące sugerować schorzenia układu krwionośnego.

Objawami, które powinny zaalarmować chorego, są między innymi nietypowe bóle pleców lub kręgosłupa niespowodowane zmianami zwyrodnieniowymi. Ponadto profilaktycznie regularne badania dopplerowskie aorty brzusznej powinny wykonywać osoby, u których w historii choroby najbliższej rodziny występowały tętniaki oraz miażdżyca, a także mające ponad 65 lat. Mężczyźni są bardziej narażeni na występowanie tętniaków i zmian miażdżycowych. Dlatego powinni częściej poddawać się badaniu USG Dopplera.

Inspirowane: Gabinet USG – Badania USG i Dopplera – Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Czy warto przyjmować suplementy? Argumenty za i przeciw

Czy warto przyjmować suplementy? Argumenty za i przeciw Coraz więcej z nas…

Instalacje gazów medycznych w szpitalu

Instalacje gazów medycznych w szpitalu Tlen medyczny – jak go bezpiecznie zainstalować?…