Korzystanie z energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele PV jest nie tylko opłacalne, ale i wygodne, a przy tym ekologiczne. Przekonały się o tym tysiące użytkowników fotowoltaiki, którzy uwierzyli, że mogą płacić za prąd dużo mniej niż dotychczas i wytwarzać go samodzielnie bez zbędnych formalności i nakładu pracy. Co istotne, fotowoltaika już dawno przestała być nieosiągalnym dobrem, stała się normą, zwłaszcza w nowoczesnych domach z inteligentnymi rozwiązaniami. Od dawna właściciele paneli PV korzystają z energii pochodzącej z promieni słonecznych do zasilania domu i urządzeń znajdujących się w nim, a także do podgrzewania wody użytkowej. Od dawna także możemy korzystać z opcji ogrzewania elektrycznego zasilanego fotowoltaiką

Fotowoltaika i kocioł elektryczny

Montaż fotowoltaiki, bez względu na sposób korzystania z uzysku energetycznego, zawsze jest dobrym i rentownym rozwiązaniem. Przemawiają za tym nie tylko mniejsze koszty rachunków za prąd, które przy optymalnych rozwiązaniach mogą spaść nawet do zera, ale przede wszystkim możliwość samodzielnego wytwarzania energii elektrycznej na własne potrzeby, bez udziału ogólnego dostawcy prądu. 

Oprócz standardowego zasilania domu w energię elektryczną i ładowania urządzeń elektrycznych, fotowoltaika może zasilać pracę pompy ciepła, która jest odpowiedzialna za ogrzewanie wody użytkowej potrzebnej do domowych czynności, a w sezonie grzewczym – do ogrzewania budynku. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także połączenie fotowoltaiki z piecem elektrycznym. Dzięki temu możemy ogrzewać dom bez uszczerbku dla portfela. Kotły ciepła dla fotowoltaiki działają na takiej samej zasadzie jak inne urządzenia zasilane prądem pochodzącym z paneli PV i są bardzo intuicyjne w obsłudze, a przy tym ekonomiczne i proekologiczne. 

Panele fotowoltaiczne i piec elektryczny – ekonomiczne rozwiązanie dla domu

Kotły elektryczne do ogrzewania domu zasilanego energią elektryczną z fotowoltaiki są bardzo łatwe w montażu i obsłudze, a przy tym nie zajmują tyle miejsca co tradycyjne kotły CO. Podczas ich montażu nie ma też konieczności instalowania dodatkowych wylotów kominowych i przyłączy, a sam kocioł grzewczy nie wymaga dużo miejsca. Urządzenie przypominające kształtem i wielkością skrzyneczkę wystarczy zamontować w kuchni lub przedpokoju. Użytkowanie ogrzewania elektrycznego połączonego z panelami PV jest zatem niezwykle komfortowe i bezawaryjne. Zasada działania kotła elektrycznego jest niezwykle prosta: trzeba go podłączyć do instalacji fotowoltaicznej wcześniej odpowiednio sparametryzowanej pod kątem wszystkich urządzeń zasilanych prądem pochodzącym z promieni słonecznych. Do nowoczesnej wersji pieca standardowo domontowuje się urządzenia monitorujące jego pracę i pozwalające na swobodne sterowanie ogrzewaniem z dowolnego miejsca i o każdym czasie. Decydując się na to rozwiązanie, mamy zatem możliwość zarządzania stopniem nasilenia ciepła systemowego i jego rozłożeniu w czasie, a także stopniem wykorzystania bieżącego uzysku energetycznego z fotowoltaiki

Kocioł ciepła a moc instalacji PV

Piec elektryczny zasilany fotowoltaiką będzie w pełni opłacalnym rozwiązaniem wtedy, kiedy moc paneli PV będzie idealnie dostosowana do zapotrzebowania energetycznego naszego domu. Jest to niezwykle ważne szczególnie w modernizowanych domach, w których kocioł grzewczy zastępuje stary piec OC. Pamiętajmy także, że z kotła ciepła możemy korzystać zarówno jako prosumenci: magazynujemy nadwyżki energetyczne w sieci dystrybucyjnej i korzystamy z magazynów energii elektrycznej. W każdym wypadku moc instalacji PV musi być wystarczająca, żeby zasilić wszystkie urządzenia podłączone do fotowoltaiki. Jeśli o to zadbaliśmy, piec elektryczny będzie nie tylko bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem, ale przede wszystkim bardzo ekonomicznym i energooszczędnym sposobem ogrzewania domu, który będzie pracował sam na siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Całoroczne domki holenderskie – inwestycja na lata

Trudno jest zadbać o to, aby standardowy domek letniskowy przetrzymał próbę czasu.…

Jak pozbyć się karaluchów?

Karaluchy to owady, które mogą znajdować się zarówno w budynkach starszego typu,…

Stalowe balustrady ze szkłem od dobrego producenta

Balustrada ze stali nierdzewnej ze szkłem to dobry wybór, jeśli szukamy dobrej…

Jak wybrać najlepszą firmę do prania mebli?

Cześć! Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak wybrać najlepszą firmę do prania mebli?…