Instalacje gazów medycznych w szpitalu
Tlen medyczny – jak go bezpiecznie zainstalować? Gazy medyczne są zwane również systemami rurociągowymi do gazów medycznych. Jest to bez dwóch zdań znacznie bardziej precyzyjna nazwa. Gazy medyczne, podobnie jak wszystkie inne urządzenia, wykorzystywane w medycynie, podlegają ścisłym regulacjom, normom i przepisom. Dlaczego to takie ważne, aby skrupulatnie zapoznać się z tym, jak dokonać prawidłowej instalacji gazów medycznych? Źle wykonane urządzenie, błędy techniczne mogą kosztować pacjenta nie tylko zdrowie, ale również – życie. Zacznijmy jednak od podstaw.
Co to jest tlen medyczny?
Wpierw, aby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości, warto wyjaśnić, doprecyzować czym właściwie jest tlen medyczny. Tlen medyczny to jeden z licznych rodzai gazów medycznych, które mają niezwykle szeroki zakres zastosowań. Jest on bardzo ważnym i nieodłącznym elementem leczenia zaburzeń oddychania.
Tlen (powietrze) – zastosowanie
W przypadkach, gdy konieczne jest wykonanie resuscytacji oddechowej albo pacjent potrzebuje wspomagania przy oddychaniu, użycie tlenu medycznego może nawet uratować życie. Z powodzeniem jest wykorzystywany także w komorach hiperbarycznych.
Przykłady innych gazów medycznych
- Tlenek azotu,
- Hel medyczny,
- Azot,
- Dwutlenek węgla medyczny.
Azot, dwutlenek węgla, hel czy tlen zaliczymy do kategorii gazów technicznych. Z kolei gazy anestetyczne są w wielu przypadkach podawana pacjentom wziewanie; w takich wypadkach w pomieszczeniach szpitalnych należy zamontować specjalne urządzenia, które będą odciągać gazy wydychane przez chorego, aby ochronić personel przed ich wdychaniem.
Instalacja gazów medycznych. Jak przebiega?
System instalacji gazów medycznych składa się z kilku, bardzo istotnych elementów. Pierwszym z nich są źródła zasilania. To właśnie z tego elementu gazy są rozprowadzane do jednostek zasilających. Instalacje gazów medycznych zbudowane są także z rur i łączników miedzianych. Producenci starają się nadać urządzeniom taki wygląd, który nie będzie wzbudzał u pacjentów jeszcze większego lęku przez zabiegiem.
Podtlenek azotu. Instalacja
Podtlenek azotu jest powszechnie znany jako gaz rozweselający. W medycynie ma niezwykle szerokie zastosowanie, począwszy od drobnych zabiegów, a kończąc na chociażby usuwaniu szwów pooperacyjnych. Przy instalacji podtlenku azotu trzeba zwrócić uwagę na to, jakie stężenie ma gaz. Powyżej stężenia 70% będzie stwarzać ryzyko niedotlenienia.
Gazy medyczne. Przepisy, restrykcje
Wszystkie elementy instalacji gazów medycznych występują jako oddzielne urządzenia medyczne, np.
- źródła gazów medycznych klasa IIa/IIb,
- rury i łączniki – klasa IIa,
- strefowe zespoły kontrolne i samodzielnie występujące zawory – klasa IIb,
- sygnalizacja – klasa IIb,
- jednostki zaopatrzenia medycznego i punkty poboru – klasa IIb.
Aby wytwórca mógł skorzystać z aprobaty CE, musi spełnić szereg rygorystycznych przepisów, które choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zbędne, to jednak pozwalają uniknąć tragedii.
Na sam koniec warto wspomnieć jeszcze o tym, czym jest próżnia w szpitalu.
Próżnia – definicja
Próżnia to stan wysokiego lub bardzo wysokiego rozrzedzenia gazu. Pierwotnie próżnia w medycynie była wykorzystywana w bańkach, znanych już w starożytnych Chinach czy Mezopotamii. Dziś jest używana głównie do odsysania płynów ustrojowych z organizmu pacjenta w trakcie albo po zabiegu, czyszczenia płuc, ran, żołądka.