Układy sprężonego powietrza są stale narażone na nieszczelność i wycieki, które są przyczyną wysokich strat energii, zwiększonych kosztów eksploatacyjnych czy spadku efektywności systemu. Dowiedz się, jak pozbyć się nieszczelności w układzie. 

Wycieki w układzie sprężonego powietrza są problemem. Szacuje się, że nieszczelności mogą odpowiadać nawet za 20-30% strat sprężonego powietrza w typowych systemach. Warto podkreślić, że straty wynikające z nieszczelności mogą być także znacząco wyższe. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu strat, optymalizacji kosztów wytwarzania i wykorzystania medium roboczego musisz podjąć kroki, które pozwolą na eliminację wycieków z układu. Oto kilka podstawowych wskazówek, które pozwolą wyeliminować lub znacząco obniżyć ryzyko powstawania nieszczelności. 

Regularnie monitoruj system sprężonego powietrza

Kluczową kwestią pozwalającą mieć kontrolę nad wydajnością układu sprężonego powietrza oraz minimalizacji ryzyka powstawania wycieków są systematyczne przegląd, serwis sprężarek i konserwacja maszyn. Regularne kontrole systemu sprężonego powietrza, w tym przewodów, złączek, uszczelek i sprzętu, będą niezwykle pomocne we wczesnym wykryciu wycieków. Warto także wdrożyć w zakładzie systemy monitorowania ciśnienia i przepływów, które pozwalają na ciągłe śledzenie pracy systemu i szybkie wykrycie anomalii wskazujących na wycieki.

Wykrywaj wycieki

Jeśli zauważysz nieuzasadniony spadek wydajności systemu, skup się na poszukiwaniu nieszczelności, przez które następuje wyciek medium roboczego. W tym celu możesz wykorzystać wiele sprawdzonych metod. Jednymi z najpopularniejszych, szybkich i skutecznych sposobów są metoda ultradźwiękowa lub metoda “mydła i wody”. 

Ultradźwiękowe detektory wycieków są niezwykle skuteczne w wykrywaniu wycieków powietrza, które wydają charakterystyczny dźwięk w paśmie ultradźwiękowym. Urządzenia te pozwalają na szybkie i precyzyjne lokalizowanie miejsc wycieków. Inny popularnym sposobem jest zastosowanie metody mydła i wody. Nałożenie roztworu mydła na potencjalne miejsca wycieku (np. złączki, uszczelki) oraz sprawdzanie, czy w tym miejscu pojawiają się bąbelki, pozwala na szybkie i skuteczne sprawdzenie, czy w danym miejscy doszło do nieszczelności.  

Szybko usuwaj wycieki

Jeśli tylko zauważysz wyciek medium roboczego natychmiast napraw lub wymień uszkodzoną część. Może to obejmować wymianę uszczelek, złączek, rur czy innych komponentów.

Pamiętaj także o wyborze odpowiednich materiałów uszczelniających (np. uszczelek z teflonu, o-ringów) oraz ich staranne montowanie złączek. Jest to kluczowe dla minimalizacji ryzyka wycieków.

Zadbaj o optymalizację działania systemu

O szczelność systemu powinieneś zadbać już na początku projektowania układu sprężonego powietrza. System sprężonego powietrza powinien być zaprojektowany tak, aby minimalizować ilość połączeń i długość przewodów, co zmniejsza liczbę potencjalnych punktów wycieków. Jednocześnie rozważ zastosowanie rur z tworzyw sztucznych. W niektórych przypadkach warto rozważyć użycie rur z tworzyw sztucznych, które są mniej podatne na korozję niż stalowe, co zmniejsza ryzyko wycieków.

Przeszkol pracowników

Ważne jest, aby personel był odpowiednio przeszkolony w zakresie prawidłowej obsługi i konserwacji systemu sprężonego powietrza. Pracownicy powinni znać metody wykrywania i eliminacji wycieków. Zadbaj o to, aby pracownicy miał świadomość kosztów związanych z wyciekami sprężonego powietrza i zachęcanie do zgłaszania potencjalnych problemów.

Analizuj koszty funkcjonowania systemu sprężonego powietrza

Warto regularnie obliczać koszty związane z utratą sprężonego powietrza poprzez wycieki i porównywać je z kosztami inwestycji w systemy wykrywania i naprawy. To pomoże w ocenie opłacalności działań prewencyjnych i naprawczych.

Pamiętaj, że wyeliminowanie wycieków w układzie sprężonego powietrza to proces ciągły, który wymaga regularnych przeglądów, monitorowania i napraw. Inwestycja w odpowiednie technologie i szkolenie personelu może prowadzić do znacznych oszczędności energetycznych i poprawy efektywności operacyjnej systemu.

źródło: AG Kompressoren Polska S.A. kompresory i sprężarki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Czym powinna wyróżniać się prezentacja naukowa w PowerPoint?

Zasady tworzenia prezentacji naukowych w Power Point nie odbiegają znacząco od praktyk…

Gratowniki, fazowniki i wiertła stopniowe Polledri

W pełni profesjonalne narzędzia Polledri to kompleksowe rozwiązania oferujące skuteczną i precyzyjną…

Sprężarki spiralne bezolejowe – zasady działania i zastosowanie

Nowoczesne sprężarki spiralne bezolejowe dedykowane są aplikacjom wymagającym najwyższej jakości sprężonego powietrza. …

Czy cena ma wpływ na jakość paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne stanowią jeden z najważniejszych elementów wpływających na sprawność instalacji. Dlatego…