Koparki i ładowarki to maszyny, które na stałe wpisały się w krajobraz budowy. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to najpopularniejszy sprzęt budowlany, który w codziennej pracy ekip okazuje się niezbędny. Jakie cechy mają koparki i ładowarki a także jaką rolę i funkcje pełnią one na budowie? Kiedy warto zaopatrzyć się w koparkę a kiedy w ładowarkę? Jak można zapewnić ten sprzęt swojej firmie i pracownikom? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Koparki- rodzaje i typy

Koparki dostępne są w wersji kołowej lub gąsienicowej. Wybór spośród tych dwóch typów powinien być uzależniony od rodzaju terenu, na którym będzie pracowała maszyna. Koparki gąsienicowe doskonale radzą sobie na grząskim, nieutwardzonym podłożu. Natomiast maszyny kołowe lepiej sprawdzają się na twardszym gruncie, gdzie nie występuje ryzyko zakopania się kółek. Ponadto, można się spotkać z dodatkowym wyposażeniem koparek, takim jak łyżka szalunkowa, łyżka skarpowa, młot wyburzeniowy czy szczęki wyburzeniowe. Każdy z tych dodatków doskonale sprawdzi się na placu budowy. Trzeba jedynie pamiętać o właściwym ich doborze.

 Zarówno koparki, jak i koparko-ładowarki to wielofunkcyjne maszyny, bez których ciężko wyobrazić sobie pracę na budowie. Są one wykorzystywane między innymi do prac związanych z:

  •   wyrównywaniem terenu;
  •   wyburzeniami obiektów różnego typu – domów mieszkalnych, obiektów przemysłowych, hal, altan, garaży, komórek czy pojedynczych ścian;
  •   wykonywaniem wykopów fundamentowych pod budynki;
  •   wykopywaniem miejsca pod basen, szambo, staw, jak również kanalizację i wodociągi;
  •   utwardzaniem i wysypywaniem dróg osiedlowych i gruntów innego typu oraz ich korytowaniem.

Różne wersje ładowarki budowlanej

Ładowarki natomiast mogą być teleskopowe, duże teleskopowe, tradycyjne i czołowe. Podobnie, jak w przypadku koparek, każda ładowarka dedykowana jest innym pracom. Oprócz tego, do wyboru jest również miniładowarka. To rozwiązanie idealne do niewielkich prac a także, gdy ilość miejsca do pracy jest znacznie ograniczona. Miniładowarka doskonale sprawdzi się przy samodzielnych przeróbkach w domu, pracach ogrodowych czy innych pracach remontowo-budowlanych.

Koparki i ładowarki – funkcjonalny sprzęt budowlany

Możemy zdecydować się na zakup lub wypożyczenie koparki i ładowarki oddzielnie. Jednak mamy też możliwość zaopatrzenia się w koparko-ładowarkę, która oba te zadania łączy w jednej maszynie. Dzięki mnogości urządzeń i ich typów można więc z łatwością dostosować maszyny budowlane do swoich potrzeb i wymagań wykonywanego zlecenia.

 Kiedy wybrać koparko-ładowarkę a kiedy dwa oddzielne urządzenia? Poleca się wykorzystywanie koparki i ładowarki oddzielnie, jeżeli dwóch operatorów w dwóch maszynach będzie pracowało jednocześnie. Jeśli jednak praca, którą mamy do wykonania nie wymaga jednoczesnego zaangażowania dwóch maszyn to warto zdecydować się na koparko-ładowarkę. Dlaczego dobrze jest to przemyśleć? Niezależnie od tego, czy kupujemy, czy wypożyczamy maszyny budowlane jest to wydatek, którego nie warto ponosić pochopnie. Zakup i wynajem koparki i ładowarki na budowę pozwalają znacząco ułatwić, usprawnić i przyspieszyć wiele prac. Zadania polegające na wykonaniu wykopu za pomocą łopat wykonywałoby wiele osób przez kilka godzin. Koparka szybko i łatwo upora się z tym zadaniem i pozwoli przejść do kolejnego etapu prac. Niezależnie od tego, czy tylko wyrównujemy teren, wykonujemy duży wykop np. pod fundamenty czy też burzymy budynki lub ich elementy, koparka i ładowarka z pewnością pozwolą szybciej uporać się z zadaniem. Dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość to zaopatrzmy się w profesjonalne maszyny budowlane, które uczynią pracę prostszą i wydajniejszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Czym powinna wyróżniać się prezentacja naukowa w PowerPoint?

Zasady tworzenia prezentacji naukowych w Power Point nie odbiegają znacząco od praktyk…

Gratowniki, fazowniki i wiertła stopniowe Polledri

W pełni profesjonalne narzędzia Polledri to kompleksowe rozwiązania oferujące skuteczną i precyzyjną…

Sprężarki spiralne bezolejowe – zasady działania i zastosowanie

Nowoczesne sprężarki spiralne bezolejowe dedykowane są aplikacjom wymagającym najwyższej jakości sprężonego powietrza. …

Czy cena ma wpływ na jakość paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne stanowią jeden z najważniejszych elementów wpływających na sprawność instalacji. Dlatego…