Nowoczesne sprężarki spiralne bezolejowe dedykowane są aplikacjom wymagającym najwyższej jakości sprężonego powietrza.  Wykorzystywane są w branży farmaceutycznej, medycynie, stomatologii, laboratoriach, lakiernictwie, a także sektorze petrochemicznym, spożywczym i kosmetycznym.

Sprężarki spiralne – działanie i zalety

Sprężarki spiralne bezolejowe wyróżniają się wieloma zaletami. W przeciwieństwie do kompresorów tłokowych, charakteryzują się relatywnie niskim poziomem emitowanego hałasu. Dzięki temu mogą być używane również w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie i tym samym nie wymagają osobnego pomieszczenia na sprężarkownię. Dłuższą żywotność zapewnia im niższa temperatura wylotowa sprężonego powietrza oraz niewielka liczba części ruchomych. Dzięki temu nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Sprężarki spiralne nie wymagają czasochłonnych i generujących dodatkowe koszty remontów i prac serwisowych, a prosta konserwacja sprzyja obniżeniu kosztów eksploatacyjnych. Ten rodzaj sprężarek jest przystosowany do pracy ciągłej.

Sprężarki spiralne wykorzystują inny mechanizm sprężania powietrza niż popularne sprężarki tłokowe czy śrubowe. Pod względem technicznym zaliczane są one do kompresorów rotacyjnych wyporowych, w których  komponent sprężający jest zbudowany z dwóch  spirali:  jednej znajdującej się w niezmiennym położeniu i drugiej, zasilanej silnikiem, która porusza się ruchem orbitalnym. Sprężanie powietrza następuje dzięki przesunięciu fazowemu spirali o 180 st. – zmniejszająca się objętość kieszeni powietrznych zapewnia stabilność komponentu sprężającego. Budowa urządzeń sprawia, że są one odporne na przecieki, a nieszczelności są ograniczone do minimum.

Wśród kompresorów spiralnych wyróżnia się urządzenia bezolejowe, które zapewniają dostarczanie sprężonego gazu czystego o klasie „0” zgodnie z normą ISO 8573-1.

Nowoczesne kompresory bezolejowe śrubowe Scrolli

Przykładem sprężarek bezolejowych spiralnych  są urządzenia Scrolli. Wyposażono je w silniki elektryczne o niezawodnym, a jednocześnie bardzo wydajnym działaniu. Posiadają przekładnię pasową,  która sprawdza się w zastosowaniach przemysłowych i  gwarantuje niezawodną pracę. Dostępne są w wersji o zróżnicowanej mocy od 2,2 do 37kW i zapewniają ciśnienie robocze na poziomie 10 bar. Zaletą urządzeń jest modułowa konstrukcja, która pozwala dobrać moduły dostosowane do oczekiwań klienta. Jednocześnie ten typ sprężarek zajmuje niewielką powierzchnię oraz zapewnia łatwy montaż. Ich atutem jest także wyjątkowo niski poziom hałasu i wibracji, dzięki czemu mogą być posadowione w bezpośrednim sąsiedztwie ludzkich stanowisk pracy.

Niezawodne bezolejowe sprężarki spiralne Scrolii wyposażono w energooszczędne  silniki w klasie IE3. Wysoką bezawaryjność zapewniają bloki sprężające japońskiej produkcji o doskonałych parametrach technicznych i maksymalnej sprawności. Efektywne chłodzenie powietrzem, które posiadają te urządzenia, wynika z zastosowania żebrowanej chłodnicy. Automatyczne przełączanie modułów sprężarki w przypadku awarii zapobiega powstawaniu nieodwracalnych uszkodzeń jej podzespołów czy części składowych. Pracę sprężarki monitoruje zaawansowany sterownik mikroprocesorowy.

Zaawansowane technologicznie bezolejowe sprężarki spiralne z napędem poprzez przekładnię pasową są urządzeniami dedykowanymi przedsiębiorstwom, które oczekują wysokiej wydajności, energooszczędnych i bezawaryjnych urządzeń zapewniających sprężone powietrze o klasie „0”.

źródłó: almig.pl – kompresory i sprężarki powietrza 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Czym powinna wyróżniać się prezentacja naukowa w PowerPoint?

Zasady tworzenia prezentacji naukowych w Power Point nie odbiegają znacząco od praktyk…

Gratowniki, fazowniki i wiertła stopniowe Polledri

W pełni profesjonalne narzędzia Polledri to kompleksowe rozwiązania oferujące skuteczną i precyzyjną…

Czy cena ma wpływ na jakość paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne stanowią jeden z najważniejszych elementów wpływających na sprawność instalacji. Dlatego…

Koparki i ładowarki – niezbędny sprzęt na budowie

Koparki i ładowarki to maszyny, które na stałe wpisały się w krajobraz…