Balustrady wykonane ze stali nierdzewnej mogą występować zarówno solo, jak i w połączeniu z innymi materiałami. Jednym z najpopularniejszych połączeń tego typu są balustrady z nierdzewki ze szkłem, które w ostatnich latach są najchętniej wybieranym typem stalowej barierki. Czym charakteryzują się balustrady stalowe z wypełnieniem szklanym i jaki ich typ wybrać?
Gdzie zamontować balustradę ze stali nierdzewnej i szkła?
Klasyczne balustrady ze stali nierdzewnej i stalowe barierki ze szklanym wypełnieniem cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród inwestorów prywatnych, jak i klientów branżowych. Nic dziwnego – balustrady ze stali nierdzewiejącej nie tylko nie kojarzą się już wyłącznie z galeriami handlowymi, magazynami i biurowcami, ale coraz śmielej wchodzą do prywatnych domów i mieszkań, stanowiąc efektywny i użyteczny element wyposażenia wnętrza. Bez względu na to, w jakiego typu budynku zamontujemy naszą balustradę, będzie ona doskonałym wyborem zarówno do montażu przy schodach wewnętrznych, jak i instalacji przy balkonie i tarasie. W prostych i klasycznych wnętrzach i tych utrzymanych w industrialnym stylu barierki z nierdzewki i szkła będą stanowiły ciekawe zwieńczenie nienagannego stylu pomieszczenia. Balustrada tego typu będzie świetnie wyglądała zarówno przy schodach wykonanych ze stali nierdzewnej, jak i jako zabezpieczenie otwartej antresoli.
W przypadku balustrad wewnętrznych dodatek szkła będzie też dobrym pomysłem na małe i ciemne wnętrza, w których brakuje dodatkowego oświetlenia. Szkło świetnie doposaża tego typu stalowe konstrukcje schodów, nie tylko otwierając optycznie pokój, ale i sprawiając, że światło słoneczne będzie swobodnie przepływało przez szklaną balustradę. Z kolei w przypadku zewnętrznych balustrad stalowych ze szkłem montowanych na balkonach szklane wypełnienie będzie trafnym wyborem zarówno w przypadku małych i ciasnych balkonów, jak i rozległych tarasów stanowiących przedłużenie ogrodu. Inwestorzy decydujący się na zakup stalowej balustrady zewnętrznej często przystają na klasyczne rozwiązania w postaci barierki ze stali z pionowymi tralkami, ale coraz częściej ich łupem padają balustrady z nierdzewki ze szklanym wypełnieniem i balustrady całoszklane w stalowych szynach.
Balustrada z nierdzewki ze szkłem – rodzaje i sposób wykończenia
Zaletą balustrad stalowych jest ich nienaganny wygląd i mnogość dostępnych na rynku wzorów i typów barierek z nierdzewki. W przypadku balustrad ze szklanym wypełnieniem do głosu dochodzi jeszcze niebanalny wygląd balustrady, za który odpowiedzialny jest mariaż stali nierdzewnej i szkła.
Jedną z najpopularniejszych form barierki ze szkłem jest balustrada wykonana ze stali nierdzewnej ze szkłem w szynie. Jest to jedno z nowszych rozwiązań, na które chętnie godzą się właściciele rozległych balkonów i tarasów. W tym przypadku szklana tafla umieszczona jest w stalowej szynie, która podtrzymuje szklaną balustradę. Szyna przytwierdzona jest do podłoża balkonu, ale może też być w nim schowana. W tym drugim przypadku, decydując się na takie rozwiązanie, musimy jednak pamiętać o dobrym odwodnieniu balkonu. Pozwoli nam to uniknąć gromadzenia się wody opadowej lub tej z roztopionych śniegów wewnątrz balkonu.
Drugim bardzo popularnym typem balustrady ze stali nierdzewnej i szkła jest balustrada zamontowana w klasycznej stalowej ramie. Ten typ barierki jest jednym z klasycznych jej typów i najczęściej jest wybierany jako wyposażenie schodów stalowych wewnętrznych i małych balkonów. Tafla szkła wypełniająca balustradę jest w tym przypadku montowana do słupków nośnych wykonanych ze stali nierdzewnej za pomocą stalowych łączników i uchwytów. Jej zwieńczenie stanowi barierka ze stali nierdzewnej – najczęściej polerowana.
W odróżnieniu od balustrady stalowej ze szkłem umieszczonym w stalowej ramie balustrada całoszklana charakteryzuje się tym, że szklana tafla jest instalowana do podłoża balkonu za pomocą stalowych łączników. W gruncie rzeczy jest to jedyny dodatek, który stanowi wypełnienie balustrady. Stalowe rotule mogą biec liniowo lub punktowo, podtrzymując w ten sposób szklaną balustradę. Zazwyczaj jest ona zakończona stalową barierką. Ze względu na swój charakter balustrada całoszklana najczęściej jest montowana na balkonach i tarasach.
Zaletą balustrad ze stali nierdzewnej i szkła jest nie tylko ich niebanalny wygląd, ale i duża odporność na uszkodzenia mechaniczne i rdzę. Z tego względu barierki z nierdzewki są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale i bardzo opłacalne, ponieważ nie musimy się już troszczyć o ich dodatkowe i kosztowne zabezpieczenia.