Transport multimodalny jest jednym z najpopularniejszych sposobów przewozu ładunków. Co to jest transport multimodalny i z jakich środków transportu korzysta taki sposób przewozu? Jakie atuty ma transport multimodalny i jak można go wykorzystać w imporcie z odległych państw na przykład z Chin?
Co to jest transport multimodalny i z jakich środków transportu korzysta?
Transport multimodalny to sposób przewozu towarów, który wykorzystuje co najmniej dwa różne środki transportu w ramach jednego łańcucha przewozowego, pod jednym dokumentem przewozowym. Celem takiego transportu jest optymalizacja kosztów, czasu dostawy oraz elastyczność w dostarczaniu towarów. Transport multimodalny może wykorzystywać różne środki transportu, w tym fracht morski, transport kolejowy i lotniczy czy przewóz samochodami ciężarowymi, które można łączyć w różnorodny sposób. Doskonałym połączeniem jest łączenie transportu kolejowego czy morskiego z transportem ciężarowym. W ten sposób można nie tylko zoptymalizować koszty przewozu, ale również dostarczyć ładunek do każdego miejsca wskazanego przez zleceniodawcę. Warto nadmienić, że transport multimodalny jest skomplikowaną operacją, która wymaga dużej wiedzy i umiejętności. Związana jest z nie tylko z organizacją transportu, ale także obsługą celną oraz przygotowaniem kompletu dokumentów.
Przyjrzyjmy się różnym środkom transportu wykorzystywanym w transporcie multimodalnym. Fracht morski jest najpopularniejszym środkiem transportu obejmującym trasy międzykontynentalne. Doskonale sprawdza się w imporcie towarów na przykład z Chin. Transport morski jest idealny do przewozu dużych ilości towarów na bardzo długie dystanse, szczególnie międzykontynentalne. Transport morski jest ekonomiczny, ale stosunkowo wolny w porównaniu do innych środków transportu. W transporcie dalekobieżnym sprawdza się także fracht kolejowy. Wykorzystywany do przewozu dużych ilości towarów na długie dystanse. Jest bardziej ekologiczny i tańszy niż transport drogowy i fracht morski na dużą skalę. Często łączy się go z transportem drogowym na końcowym etapie dostawy. Co więcej, transport kolejowy wykorzystywany jest również w imporcie z Chin do Polski. Realizowany jest w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku, po którym podróżują ekspresowe pociągi towarowe. Jedną z alternatyw, która jest wykorzystywana w ramach transportu multimodalnego, jest fracht lotniczy. Jest to najszybszy środek transportu, używany głównie do przewozu towarów o wysokiej wartości, wymagających szybkiej dostawy. Jest jednak najdroższą formą transportu. W transporcie multimodalnym powszechnie wykorzystywany jest także transport ciężarowy. W łańcuchu dostaw może się łączyć z każdym z powyższych środków transportu tj. z koleją, statkiem czy samolotem. Jego zaletą jest wysoka elastyczność oraz możliwość dostawy w formie door-to-door. Transport ciężarowy jest używany głównie na krótkich i średnich odległościach. Dzięki rozległej sieci dróg pozwala na dostawę w zasadzie do każdego miejsca wskazanego przez zleceniodawcę.
Zalety transportu multimodalnego
Transport multimodalny oferuje wiele zalet. Należą do nich przede wszystkim optymalizacja kosztów i czasu dostawy. Elastyczność w zakresie wyboru środków transportu oraz efektywność ekonomiczna dostosowana do potrzeb zleceniodawcy, a także możliwość dostosowania środków transportu do oczekiwanego przez klienta czasu dostawy są niewątpliwymi atutami tego rodzaju transportu.
Transport multimodalny daje możliwość adaptacji do zmieniających się warunków, takich na przykład jak warunki pogodowe czy problemy infrastrukturalne. Co ważne, transport multimodalny zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa przewożonych ładunków. Możliwość zastosowania bardziej specjalistycznych środków transportu na odpowiednich odcinkach trasy, co może zwiększyć bezpieczeństwo przewożonych towarów. Warto także podkreślić możliwość zmniejszenia emisji CO2, co zyskuje się dzięki możliwości wykorzystania bardziej ekologicznych środków transportu. Transport multimodalny zapewnia również ułatwienia logistyczne i formalne dla zleceniodawcy. Proces transportowy upraszcza jeden dokument przewozowy, co pozwala na ułatwienie zarządzania logistyką.
Kontener — podstawowa transportu multimodalnego
Warto dodać, że w transporcie multimodalnym niezbędnym elementem są kontenery. Posiadają one standaryzowane wymiary, które umożliwiają szybki i bezpieczny załadunek, przeładunek rozładunek towarów. Standaryzacja wymiarów sprawia, że mogą z łatwością być przeładowywane na różne środki transportu — ze statku na pociąg, z pociągu na ciężarówkę. W przypadku transportu lotniczego kontenery mają inne rozmiary, dostosowane do strefy ładunkowej w samolocie.
źródło: SYMLOG Spedycja Międzynarodowa