Współczesna globalna wioska opiera się między innymi na stosunkowo swobodnej wymianie handlowej pomiędzy wszystkimi państwami świata. Obecnie przewóz ładunków z najodleglejszych zakątków globu nie stanowi żadnego problemu. Co więcej, przewoźnicy stale oferują klientom coraz dogodniejsze formy dostawy towarów, które sprzyjają minimalnemu zaangażowaniu kupujących. Jedną z takich usług jest “door-to-door” Co to jest i czy warto z niego korzystać?
Usługa “door-to-door” – co to jest
“Door-to-door” to usługa, która zakłada dostarczenie zamówionego towaru bezpośrednio do miejsca wskazanego przez kupującego. Jeśli planujesz zamówić dużą partię towarów na przykład z Chin i nie chcesz angażować się w cały proces transportowy, a interesuje Cię tylko dostarczenie towarów bezpośrednio do Twojego magazynu to usługa “pod drzwi” będzie idealna dla Ciebie. W ten sposób możesz zamówić dowiezienie towaru bez konieczności organizacji transportu na każdym etapie procesu transportowego. Przewoźnik — spedytor zorganizuje zarówno przewóz ładunku w kraju pochodzenia, jak i w kraju docelowym.
Usługa “door-to-door” w procesie transportowym
W przypadku prostych procesów transportowych obejmujących jeden kraj i jeden środek transportu sprawa jest prosta. Organizator usługi zamawia środek transportowy — zazwyczaj TIRa — do nadawcy towaru, który załadowuje go na przyczepę. W ten sposób towar trafia bezpośrednio do odbiorcy.
Sprawa komplikuje się nieco w przypadku bardziej złożonych procesów transportowych. Jak usługa “door-to-door” ma się do transportu multimodalnego? Spedycja multimodalna charakteryzuje się wysokim poziomem skomplikowania. Z jednej strony wykorzystywana jest ona na dużych odległościach, z drugiej strony korzysta z co najmniej dwóch środków transportu. Obejmuje załadunek, przeładunek i rozładunek towarów. Wymaga korzystania ze specjalistycznych hubów — terminali przeładunkowych pozwalających na przeładunek towarów z jednego środka transportu na drugi. “Door-to-door” doskonale sprawdza się w transporcie multimodalnym opartym zarówno na kontenerowcach, jak i kolei, samolotach czy samochodach ciężarowych. W związku z tym, że zazwyczaj związana jest z importem lub eksportem towarów, obejmuje także zagadnienia wszelkich opłat celnych.
Organizacja transportu “pod drzwi” może być trudna dla osób, które nie posiadają doświadczenia w tej dziedzinie. Wymaga połączenia wielu elementów układanki w spójny proces, którego finałem ma być szczęśliwe dostarczenie towaru do nabywcy. Dlatego też usługę tę oferują doświadczeni spedytorzy, którzy potrafią tak zorganizować transport ładunku, aby przebiegał sprawnie, bezpiecznie, maksymalnie krótko i w zoptymalizowanej cenie.
Zalety transportu “pod drzwi”
Czy warto korzystać z transportu “door-to-door”? Zarówno importerzy, jak i eksporterzy doceniają ten rodzaj transportu. Scedowanie wszystkich elementów procesu przewozu na firmę spedycyjną pozwala skupić się na realizacji podstawowych celów swojego biznesu. Transport “pod drzwi” jest niezwykle elastyczny i można dostosować go do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Jego niewątpliwą zaletą jest także szybkość realizacji, która w biznesie jest nie do przecenienia — pozwala na szybszy obrót gotówki oraz zwiększa przychody firmy. Dlaczego korzystając z usługi “door-to-door” towar dociera szybciej do klienta? Ponieważ realizacją całego procesu zajmuje się jeden wykonawca, a nie kilku pośredników. Co więcej, usługa ta pozwala na ograniczenie kosztów przewozu. Spedytor obsługujący klienta zadba o optymalizację kosztów, dostosowując elementy przewozu do potrzeb klienta.
Transport “pod drzwi” nie jest ograniczony w zakresie ilości przewożonego towaru ani wielkości klienta. Z powodzeniem korzystają z niego zarówno mali przedsiębiorcy, jak i duzi gracze na rynku. “Door-to-door” sprawdza się równie dobrze w transporcie drobnicowym, jak i całokontenerowym.