Wygląd serwowanych dań ma dla gości równie ważne znaczenie co ich smak. Dlatego nawet w przypadku swobodnej imprezy rodzinnej warto zadbać o to, aby potrawy atrakcyjnie się prezentowały. Jak udekorować dania? Co zrobić, aby posiłki nie tylko świetnie smakowały, ale również cieszyły oko?
Czym udekorować potrawy na imprezie rodzinnej? Food plating w praktyce
Chociaż rodzinne imprezy to mniej zobowiązujące uroczystości, warto zadbać o to, aby serwowane podczas nich dania atrakcyjnie wyglądały. Nie tylko pobudzi to apetyt gości i zachęci ich do spróbowania potraw, ale również będzie dowodem na to, że organizatorowi zależy na komforcie zaproszonych osób. Jak zatem urozmaicić dania, aby zachwyciły gości? Podpowiedzi dostarcza food plating. Co to takiego?
Food plating to nic innego jak sztuka dekorowania i serwowania potraw, którą stosują najznamienitsi kucharze na świecie. Stanowi ona kopalnię inspiracji, które można wykorzystać w życiu codziennym, aby podawane dania zachwycały nie tylko smakiem, ale i wyglądem. Czym udekorować potrawy, aby dodać im atrakcyjności?
1. Jadalne kwiaty. Nadają się do dekoracji nie tylko przystawek, ale również dań głównych. Najlepiej wyglądają i smakują, gdy są świeże. Dlatego warto je umieścić na talerzu tuż przed jego podaniem. Wybierając kwiaty do potrawy, należy kierować się nie tylko ich smakiem, ale i kolorystyką. Najlepiej, jeśli będzie ona kontrastować z daniem, co podkreśli walory wizualne i dania, i kwiatów.
Oto najpopularniejsze gatunki kwiatów wykorzystywane do dekoracji dań:
- róża,
- nasturcja,
- bratki,
- stokrotki,
- goździki,
- czarnuszka,
- pelargonia,
- nagietek,
- chaber bławatek.
2. Zioła. Nie tylko atrakcyjnie wyglądają, ale i świetnie smakują oraz nadają potrawie wyjątkowego aromatu. Z powodzeniem posłużą również do dekoracji. Żeby uatrakcyjnić potrawę, podobnie jak kwiaty muszą być świeże. W ramach food platingu najczęściej wykorzystuje się tymianek, rozmaryn, estragon, majeranek, szałwię oraz miętę.
3. Chipsy warzywne. Nie tylko świetnie wyglądają, ale również dodają potrawie chrupkości. Są łatwe w przygotowaniu, a ich fantazyjne kształty przyciągają wzrok. Najwięcej problemów może sprawić pokrojenie warzyw w cienkie plasterki. Dlatego warto wyposażyć się w mandolinę, która ułatwi to zadanie. Chipsy możesz przygotować z buraków, batatów, selera czy też marchewki.
Pamiętaj, w food platingu najważniejsza jest harmonia. Nie możesz po prostu posypać dania kwiatami, ziołami czy też chipsami warzywnymi i oczekiwać, że zachwyci gości. W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie ułożenie na talerzu głównych składników potrawy, a dopiero później dokładać dodatki. Możesz bawić się strukturami, ale pamiętaj, że umiar popłaca.
Food plating – o czym jeszcze pamiętać?
Food plating to sztuka dekorowania i serwowania dań, która zakłada, że wszystko, co znajduje się na talerzu, nadaje się do zjedzenia. Zrezygnuj więc z twardych różyczek z marchewki lub pora czy też liści sałaty, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Postaw na proste rozwiązania, które podkreślą walory smakowe i wizualne dania. Jeśli mają służyć wyłącznie do dekoracji, zastanów się, czy są niezbędne.
Ciekawie wyglądają wszelkiego rodzaju plamy i rozbryzgi z sosów. Żeby je stworzyć, wbrew pozorom nie musisz mieć zdolności artystycznych, choć nutka fantazji rzeczywiście się przydaje. Nieregularne spirale z sosu, geometryczne linie czy też rozmazane krople sprawią, że goście będą postrzegać danie za bardziej interesujące.
Urządzasz imprezę rodzinną i chcesz, aby dania, które zamierzasz podać, zachwycały nie tylko smakiem, ale i wyglądem? Nie musisz ich przygotowywać na własną rękę. Zamów catering, a oszczędzisz czas i zyskasz gwarancję, że serwowane potrawy będą pyszne i atrakcyjne. Wraz z profesjonalnym kucharzem skomponuj idealne menu, które podniesie rangę uroczystości i sprawi, że goście będą zachwyceni.