Sporo osób doświadcza poważnego problemu, jakim jest zalane mieszkanie. Warto wiedzieć, w jaki sposób się go pozbyć, aby nie doprowadzić do pojawienia się w pomieszczeniach pleśni i grzybów, będących przyczyną chorób.


Przyczyny zalania mieszkań

Właściciele mieszkań często zastanawiają się, czy można zapobiec zalaniu. Istnieje wiele przyczyn tego problemu. Może być to działanie sił natury, niezależne od woli i czynów osoby zamieszkującej czy użytkującej dane mieszkanie. Jednakże ze statystyk prowadzonych przez specjalistów zajmujących się profesjonalnym osuszaniem wnętrz wynika jednoznacznie, że większość zalanych mieszkań spowodowana jest awariami hydraulicznymi. Należy mieć świadomość tego, że wiele osób unika regularnych konserwacji, inspekcji zaworów, jak również nie bada jakości podłączeń instalacji wodnych. Tego typu działanie znacząco zwiększa ryzyko awarii w postaci zalania mieszkania. Warto wiedzieć o tym, że problem zalanego mieszkania dotyczy zarówno budynków starszego typu, jak i nowoczesnych apartamentowców w stanie deweloperskim.

Awaria systemu wodno-kanalizacyjnego może wynikać nie tylko z posiadania przestarzałych rur i pojawieniu się na nich widocznych uszkodzeń mechanicznych. Często problem tkwi znacznie głębiej, ponieważ w wielu mieszkaniach do wykonania podłączeń instalacji wodnych, jak i całego systemu wodnego, stosuje się słabej jakości materiały. Może to być powodem pojawienia się wycieków wody nie tylko pomiędzy schodami prowadzącymi do piwnicy, ale także zalegania jej na podłodze. Zalane mieszkanie wymaga podjęcia natychmiastowych działań, aby uniknąć dalszych konsekwencji w postaci uszkodzenia poszczególnych elementów wyposażenia, a także materiałów wykończeniowych, które znajdują się na ścianach i na podłogach.

Czym grozi zalanie mieszkania?

Pozostawienie otwartych zaworów wody przez dłuższy czas, bez nadzoru osób trzecich, może doprowadzić do tego, że w mieszkaniu dojdzie do niekontrolowanego wycieku wody. Wówczas jest ona bardzo poważnym zagrożeniem dla wszystkich elementów wyposażenia, jakie znajduje się w danym mieszkaniu. Linoleum, parkiet, a także podłogi wykonane z paneli mogą ulec całkowitemu uszkodzeniu pod wpływem działania wody, która będzie zalegała na tych powierzchniach płaskich. Należy mieć świadomość tego, że materiały wykończeniowe, które służą do wykonania ścian, również nie są w stu procentach wodoodporne. W przypadku ścian wykonanych z tynku i pokrytych tapetami, ich zalanie będzie wiązało się z poważnymi konsekwencjami, ponieważ woda dostanie się w obszar pomiędzy nimi, co doprowadzi do namnażania się mikroorganizmów wewnątrz szczelin.

Tapety ścienne, które zostały całkowicie zalane i nie mogą być poddane procesowi skutecznego osuszania, powinno się usunąć z mieszkania i przekazać firmom oferującym recykling uszkodzonych mebli i elementów wykończenia ścian. Woda największe szkody powoduje w przypadku zetknięcia z materiałami tapicerowanymi. Nieprawidłowo wysuszone kanapy, łóżka tapicerowane, jak również inne elementy wyposażenia wykonane z materiału, będą wydzielać nieprzyjemny zapach, a w ich wypełnieniu dojdzie do namnażania się pleśni i innych chorobotwórczych organizmów.

Zalane ściany, które nie będą odpowiednio wysuszone, zaczną zmieniać swój dotychczasowy kolor. Może na nich pojawić się zarówno grzyb, jak i wykwity. Ten pierwszy mikroorganizm będzie drążył aż do tynku, powodując całkowitą degradację powierzchni pionowych. Z kolei wykwity pleśniowe na ścianach mogą doprowadzić do powstania w mieszkaniu nieprzyjemnego zapachu, jak również wydzielania się toksycznych związków chemicznych osadzających się w układzie oddechowym zwierząt i ludzi przebywających w nie osuszonym mieszkaniu.

Sposoby na osuszanie ścian

Bez względu na to, czy posiada się mieszkanie w kamienicy o bardzo dużej kubaturze, przekraczającej 4 m wysokości czy też niewielkie, kilkudziesięciometrowe wnętrze z sufitami podwieszanymi, a także dodatkowym systemem wentylacji, warto podjąć środki zmierzające do jak najszybszego pozbycia się skutków zalania. Mieszkanie, w którym zalega woda powinno być pozbawione elementów wyposażenia. Warto skorzystać z pomocy i doświadczenia specjalistów, którzy oferują profesjonalne osuszanie wnętrz po zalaniu. Osoby te dokonują nie tylko inspekcji w postaci pomiaru wilgotności powietrza, ale również zaczynają wdrażać procedury zmierzające do tego, aby uniknąć powstania grzybów i zarodników pleśni na ścianach. Kluczową kwestią jest czas, który upłynął od daty wykrycia zalania do wprowadzenia nowoczesnych osuszaczy. Sprzęt ten może pracować z bardzo dużą mocą przez 24 godziny na dobę. Pozwala to pozbyć się nadmiaru wilgoci ze ścian w zalanym mieszkaniu w taki sposób, aby nie dopuścić do uszkodzenia ich struktury. Bardzo ważne jest także sprawdzenie, czy nie doszło do naruszenia konstrukcji ścian działowych w wyniku działania wody. Może to grozić katastrofą budowlaną, ponieważ osoby, które samodzielnie tworzą ścianki działowe, często stosują słabej jakości materiały budowlane. Jeśli ulegną one nasiąknięciu wodą, wówczas tracą one swoje pierwotne właściwości fizyczne w postaci odpowiedniej twardości i struktury. Zalane ściany działowe, a także ściany nośne i konstrukcyjne, powinno się zabezpieczyć w taki sposób, aby nie miały kontaktu z wodą.

Zalanie mieszkania jest bardzo poważnym problemem. Dlatego też należy podjąć natychmiastowe działanie, aby zapobiec pojawieniu się na ścianach grzyba i pleśni. Warto tego dokonać w jak najkrótszym czasie. Zwlekanie z podjęciem decyzji o wynajęciu profesjonalnych osuszaczy może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni ścian w mieszkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Całoroczne domki holenderskie – inwestycja na lata

Trudno jest zadbać o to, aby standardowy domek letniskowy przetrzymał próbę czasu.…

Stalowe balustrady ze szkłem od dobrego producenta

Balustrada ze stali nierdzewnej ze szkłem to dobry wybór, jeśli szukamy dobrej…

Chcesz wymienić telewizor na nowszy model? Wiemy, jaki wybrać!

Aktualnie duża ilość ludzi poszukuje nowego telewizora. Nie ukrywamy, że duży na…

Jak pozbyć się karaluchów?

Karaluchy to owady, które mogą znajdować się zarówno w budynkach starszego typu,…