Trudno jest zadbać o to, aby standardowy domek letniskowy przetrzymał próbę czasu. Zwłaszcza gdy wykonywany jest on głównie z drewna, bez dodatkowego zabezpieczenia w postaci ocieplenia czy też blachodachówek. Zupełnie inaczej jest w przypadku domków mobilnych.
Tego konstrukcje często są zestawiane z niewielkimi budowlami, jakie spotkać można na działkach. Ich największą przewagą jest znacznie większa trwałość. Materiały i technologie stosowane w trakcie produkcji dają gwarancję wytrzymałości mechanicznej na wiele, wiele lat.
Domki holenderskie całoroczne – izolacja i ogrzewanie
Ich charakterystykę warto rozpocząć od stwierdzenia jednej ważnej kwestii. Mówimy bowiem o domkach, z których korzystać można nie tylko na wiosnę i latem, ale też w zimie. Jak to możliwe? Oczywiście wszystko dzięki zaimplementowanym rozwiązaniom. Poniżej przedstawiamy ich krótki opis.
- Podwójna izolacja. Tworzą ją dwie membrany – wiatroziolacyjna oraz paroizolacyjna. Całkowicie redukują one straty cieplne, które w zimie mogłyby doprowadzić do znacznego wychłodzenia wnętrza domku.
- Ocieplenie ścian i dachu. W obu przypadkach stosowana jest wełna mineralna. Oczywiście odpowiednio dobrana pod względem grubości. Zapewnia ona utrzymanie ciepła w środku.
- Ogrzewanie. Producenci mobilnych domków holenderskich stawiają głównie na grzejniki zasilane energią elektryczną, choć istnieje możliwość montażu ogrzewania gazowego.
Trzeba podkreślić, że domek mobilny zapewnia odpowiedni komfort również w lecie, gdy temperatury osiągają bardzo wysokie wartości. Wszystko za sprawą przemyślanej konstrukcji, która nie nagrzewa się nadmiernie.
Domy mobilne na lata – zabezpieczenie konstrukcji
Po stronie zalet omawianych budowli należy zapisać nie tylko nowoczesne ocieplenie oraz izolacje. Jak pokazuje praktyka, wpływ na ich wytrzymałość mają też zastosowane materiały konstrukcyjne. Także w tym przypadku możemy napisać kilka miłych słów o domkach holenderskich.
Składają się one bowiem z drewnianego szkieletu (drewno jest wybierane pod kątem odporności na wpływ czynników zewnętrznych), jak również z niezwykle trwałej, stalowej ramy. Zostaje ona dodatkowo zabezpieczona antykorozyjnie, tak aby wytrzymała próbę czasu. Bez względu na panujące warunki atmosferyczne.
A wszystko to osadzona zostaje na… kołach. Domki mobilne z łatwością można przenosić z miejsca na miejsce i ustawiać zgodnie z zapotrzebowaniem. Dzięki temu kupić je mogą nie tylko właściciele działek, ale też osoby wynajmujące nawet stosunkowo niewielki kawałek terenu.
Inwestycja w domki holenderskie – czy warto?
Opisaliśmy już kwestie związane z ociepleniem i ogrzewaniem, a także zabezpieczeniem całej konstrukcji. Na tym jednak opis mobilnych domków nie powinien się skończyć. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę też na pozostałe elementy, które również mogą mieć wpływ na wytrzymałość i solidność.
- Nowoczesny dach. Powstaje on ze specjalnie dostosowanej konstrukcji drewnianej, a także z blachodachówek, które świetnie znoszą zmienne warunki pogodowe.
- Okna. Montowane są przeważnie profile PCV z systemem nawiewnym. Okna są dwuszybowe, dlatego nie ma tu mowy o przedwczesnych uszkodzeniach.
- Solidne drzwi wewnętrzne. W zależności od wymagań klienta, mogą być to modele stalowe lub PCV.
- Panele elewacyjne. Dobierane w taki sposób, aby nie było potrzeby wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych lub dodatkowego zabezpieczania elewacji przez mieszkańców. Panele są w pełni odporne na wpływ czynników zewnętrznych, również promieniowania UV.
- Instalacje. Nowe domki mobilne są wyposażane w jednofazową instalację elektryczną, kompletną instalację hydrauliczną, a także w gniazdka RTV.
Powyższy opis wykonania i wyposażenia całorocznych domków holenderskich jest najlepszym potwierdzeniem tego, że naprawdę warto zainteresować się ich zakupem. Okażą się doskonałym miejscem na wakacje czy też weekendowy wypad. Zarówno latem, jak i jesienią oraz zimą.