Karaluchy to owady, które mogą znajdować się zarówno w budynkach starszego typu, jak i nowoczesnych apartamentowcach. Idealnymi warunkami rozwoju dla tych szkodników są zaciemnione i wilgotne miejsca. Karaluch, inaczej karaczan wschodni, pospolity bądź szwab, to gatunek owada z rzędu karaczanów i rodziny karaczanowatych. Z racji tego, że jest to owad kosmopolityczny, występuje na prawie każdym kontynencie. Walka z karaluchami wymaga podjęcia natychmiastowych i radykalnych metod. Tylko wówczas można pozbyć się tych szkodników w sposób efektywny i długotrwały.

Karaluchy – ogólna charakterystyka

Karaluchy mają spłaszczone ciało i dobrze wykształcone skrzydła. To owady nielatające, ale używające skrzydeł do szybowania, gdy przenoszą się z jednego miejsca na drugie. Karaluch może mieć długość ciała od 17 do 28 mm i rdzawe lub czarne, błyszczące ubarwienie. Samica karalucha jest w stanie znieść od 16 do 18 jaj. W zależności od temperatury otoczenia, larwy karalucha wykluwają się po 42 lub 81 dniach. Należy pamiętać, że podwyższona temperatura generuje szybsze dojrzewanie jajeczek składanych przez samicę karalucha. Okres życia tych owadów wynosi od roku do dwóch lat. Te szkodniki rozmnażają się przez cały rok, a w czasie sezonu godowego samica karalucha może zwiększyć liczebność gromady nawet o 250 nowych osobników, które w dalszym ciągu będą się rozmnażać. Z uwagi na to plaga karaluchów w budynkach mieszkalnych jest bardzo poważnym zagrożeniem dla organizmów żywych.

Karaluchy są wszystkożerne i prowadzą typowo nocny tryb życia. Lubią pomieszczenia ciepłe, o silnym zawilgoceniu. W ciągu dnia sprytnie ukrywają się w zakamarkach, a w nocy wychodzą szukać pożywienia. Należy pamiętać, że są to bardzo odporne owady. Karaluch w stanie wegetacji może przetrwać nawet 40 dni, nie mając dostępu do żadnego pożywienia. Owady te mogą również przyjmować ogromne dawki trucizn i promieniowania radioaktywnego, które nie zmienia ich struktury DNA. Karaluchy są odporne na większość łatwo dostępnych preparatów do zwalczania owadów, dlatego też domowe sposoby walki z karaluchami przynoszą zazwyczaj mizerny rezultat.

Karaluch – jakie choroby przenosi?

Warto też wiedzieć, czy karaluchy są groźne dla zdrowia, szczególnie dla człowieka oraz zwierząt domowych. Zdaniem specjalistów od dezynsekcji, karaluchy są w stanie przenosić różne choroby i bakterie. Na insektach tych znajduje się około 80 drobnoustrojów i patogenów chorobotwórczych. Odchody karaluchów są powodem poważnych zatruć pokarmowych. Nierzadko pożywienie zanieczyszczone przez karaluchy, które dostanie się do przewodu pokarmowego osłabionego chorobą zwierzęcia domowego, może spowodować silne zatrucie organizmu, a nawet doprowadzić do śmierci ukochanego pupila.

Karaluchy są odpowiedzialne również za przenoszenie wirusów, takich jak grypa czy rotawirusy. Ponadto, mogą one spowodować, że w pomieszczeniu zaczną namnażać się pierwotniaki lub grzyby, ponieważ te mikroorganizmy bytują na pancerzach karaluchów. Powodem, dla którego karaluchy pojawiają się w domu jest przede wszystkim łatwy dostęp do pokarmu. To owady wszystkożerne, które posilają się papierem, cukrem, mąką, otrębami, a nawet pieczywem. Jedzą także warzywa, owoce lub resztki pożywienia pozostawionego na blacie kuchennym.

Jak wytępić karaluchy?

Walka z karaluchami wymaga podjęcia radykalnych metod, aby raz na zawsze pozbyć się nieproszonych gości. Należy pamiętać, że owady te są trudne do pozbycia się, jeśli na blatach kuchennych pozostawiana jest kawa czy herbata. Duża ilość fusów przyciąga te szkodniki, ponieważ żywią się one naparem. Wzmacnia to ich organizm, jak również powoduje szybszy wzrost. Aby wytępić karaluchy należy przede wszystkim zabezpieczyć wszystkie pojemniki w taki sposób, aby owady te nie mogły się do nich dostać. Najlepszym sposobem jest zastosowanie słoików ze szczelnym zamknięciem.

Z kolei pojemnik z fusami po kawie może być metodą na złapanie karaluchów. Jednakże nie wszystkie osobniki będą w stanie trafić do pozostawionej na blacie kuchennym pułapki. Znacznie lepszym sposobem jest skorzystanie z usług firmy profesjonalnie zajmującej się dezynsekcją.

Obecnie metodą tępienia karaluchów jest stosowanie żelu. Zawiera on silne feromony, które pobudzają aparat węchowy karalucha. Nowoczesny żel na karaluchy zawiera skoncentrowaną dawkę środka owadobójczego. Dzięki temu jest bardzo skuteczny. Zwierzęta te zabierają trutkę do gniazda, gdzie jest ona spożywana przez większość osobników. Dzięki temu można wytępić całą kolonię tych owadów. Żel na karaluchy można aplikować w różnych miejscach, co pozwoli na pozbycie się tych szkodników.

Domowe sposoby na karaluchy zazwyczaj nie są skuteczne. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie żelu. To preparat, przy pomocy którego można pozbyć się tych owadów i zapobiec ich dalszemu rozmnażaniu się. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Całoroczne domki holenderskie – inwestycja na lata

Trudno jest zadbać o to, aby standardowy domek letniskowy przetrzymał próbę czasu.…

Stalowe balustrady ze szkłem od dobrego producenta

Balustrada ze stali nierdzewnej ze szkłem to dobry wybór, jeśli szukamy dobrej…

Chcesz wymienić telewizor na nowszy model? Wiemy, jaki wybrać!

Aktualnie duża ilość ludzi poszukuje nowego telewizora. Nie ukrywamy, że duży na…

Stalowe balustrady ze szkłem – co wybrać?

Balustrady wykonane ze stali nierdzewnej mogą występować zarówno solo, jak i w…