Gdy bliska osoba umiera z dala od domu, poza granicami kraju, rodzina musi zmagać się nie tylko z bólem spowodowanym stratą, ale także różnego rodzaju formalnościami. Do standardowych kwestii związanych z organizacją pochówku dochodzi jeszcze konieczność sprowadzenia ciała zmarłego. W jaki sposób należy się tym zająć?
Choć początkowo może się wydawać, że cała procedura wymaga poświęcenia czasu na niekończące się formalności i że wiąże się z długim oczekiwaniem, w praktyce bywa ona znacznie prostsza. Dlaczego? Ponieważ bliscy zmarłego mogą postawić na współpracę z cenionym zakładem pogrzebowym, który zajmie się niemal wszystkim za nich. Poniżej wyjaśniamy, jak przebiega cała procedura w przypadku zdecydowania się na tego typu usługi.
Kontakt i formalności związane z przewozem zwłok z zagranicy
Pierwszą czynnością, jaką trzeba wykonać, jest nawiązanie kontaktu z wybraną firmą, która zajmie się transportem osoby zmarłej. Oczywiście najpierw warto dokładnie sprawdzić, czy konkretny zakład pogrzebowy ma tego typu usługi w swojej ofercie. W trakcie rozmowy pracownik zada pytania, które pozwolą ustalić niezbędne szczegóły, a także określić miejsce przechowywania zwłok. Po niezbędnych przygotowaniach, dochodzi do realizacji istotnych formalności, umożliwiających przeprowadzenie całej procedury. Z czym to się wiąże?
- W pierwszej kolejności z koniecznością uzyskania szeregu dokumentów. Wśród nich znajduje się między innymi zaświadczenie konsula o możliwości sprowadzenia osoby zmarłej na terytorium Polski i pozwolenie na pochówek. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że oba dokumenty wystawiane są na wniosek osób uprawnionych, czyli małżonka lub małżonki, krewnych zstępnych, wstępnych i bocznych bądź powinowatego w linii prostej do pierwszego stopnia.
- Klienci muszą również podpisać upoważnienie zakładu pogrzebowego na transport zwłok i oświadczenie o braku choroby zakaźnej. Jeżeli wystąpiła, omawiany proces zrealizowany zostanie nieco inaczej, na podstawie obowiązujących przepisów prawa.
- Zakład pogrzebowy zapewnia pełne wsparcie podczas przygotowywania i składania wniosków. Przekazuje ponadto wszelkie informacje na temat omawianych formalności. Trzeba podkreślić, że firmy przeważnie wskazują, z jakich dokładnie krajów sprowadzają zwłoki. Klient dowiaduje się tego także w trakcie pierwszej rozmowy.
Wspomniane pozwolenia i zaświadczenia wydawane są niezwłocznie, nie później niż 3 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli więc wszystko zostanie prawidłowo dopełnione, procedura nie powinna potrwać zbyt długo.
Transport osoby zmarłej z zagranicy – o tym warto wiedzieć
Po otrzymaniu potrzebnych dokumentów, zakład pogrzebowy przystępuje do przewozu zwłok. Oczywiście na podstawie obowiązujących przepisów. Te natomiast wskazują, że transport może odbywać się drogą lądową, morską lub powietrzną. W przypadku wykorzystania pojazdu, musi on spełniać kilka kryteriów, wśród których znajduje się na przykład:
- obowiązek użycia trwałego oznakowania, które jednoznacznie określa jego przeznaczenie,
- konieczność przygotowania kabiny kierowcy odizolowanej od miejsca przechowywania zwłok, a także zabezpieczenia przed przesuwaniem się trumny lub specjalnego pojemnika,
- wydzielenie miejsca na środki dezynfekcyjne, rękawice ochronne i urządzenia myjąco-czyszczące.
Oczywiście właściwym przystosowaniem pojazdu zajmuje się zakład pogrzebowy. Firma zobowiązuje się do dostarczenia ciała zmarłego pod wskazany adres, tak aby możliwa stała się organizacja pochówku.
Z tego właśnie powodu dobrze jest nawiązać współpracę z podmiotem oferującym usługi kompleksowe. Polegać będą one więc na załatwieniu wszelkich formalności, przewozie zwłok, jak również na przygotowaniu pogrzebu. Jest to świetny sposób na to, aby oszczędzić sobie niepotrzebnej straty czasu, a także dodatkowych nerwów. Na pewno warto o tym pamiętać podczas analizowania oferty rynkowej i wyboru konkretnych specjalistów.