Regularne uczęszczanie na basen może nieść za sobą wiele korzyści, w tym poprawę samodyscypliny oraz polepszenie nastroju. Głównym powodem jednak, dla którego większość osób decyduje się na ćwiczenia na pływalni, są walory zdrowotne – jak wskazują badania naukowe z wielu źródeł, pływanie należy do czołówki dyscyplin, które najkorzystniej wpływają na samopoczucie. W tym artykule pokażemy Ci 5 najważniejszych (naszym zdaniem) aspektów zdrowotnych, które możesz zyskać poprzez regularne ćwiczenia na basenie.

 

1. Poprawa wytrzymałości

Pływanie należy do dyscyplin sportowych, które angażują dosłownie wszystkie duże grupy mięśniowe.

Aby utrzymać się na powierzchni, będziesz musiał pracować zarówno na pomocą ramion, nóg, brzucha, i pleców, a nawet szyi – takie zaangażowanie całego ciała w wysiłek bezsprzecznie poprawi Twoją kondycję fizyczną.

2. Pobudzenie układu krążenia

Basen zalecany jest przez lekarzykardiologów dla osób, które borykają się z chorobami układu krążenia i/lub przeszły przez zawał serca.

Nic w tym dziwnego – nawet krótki pobyt na pływalni jest w stanie pobudzić układ krążenia człowieka do znacznie efektywniejszej pracy.

3. Rehabilitacja wad postawy

Podczas pływania nie nadwyrężamy swoich stawów, a kręgosłup zostaje odciążony. Pobyt na basenie doskonale wzmocni Twoje mięśnie, przy jednoczesnym oszczędzeniu układu kostnego.

Jeśli cierpisz na jakąkolwiek wadę postawy, i nie masz pojęcia, na jaki plan treningowy powinieneś się zdecydować, wówczas powinieneś rozważyć zapisanie się na basen.

4. Sprawne odchudzanie

Dzięki pływaniu jesteś w stanie spalić znacznie więcej kalorii, niż podczas ćwiczeń na powierzchni. Oznacza to, że Twój organizm zużyje spore zapasy tłuszczu, co bezpośrednio przełoży się na zrzucenie wagi.

Nie zapominaj również, że oprócz utraty kilku zbędnych kilogramów, basen ukształtuje Twój układ mięśniowy, dzięki czemu będziesz w stanie wyrobić u siebie figurę idealną.

5. Zdrowie psychiczne

Basen nie tylko korzystnie wpłynie na Twoje zdrowie fizyczne, ale również i psychiczne.

Każda aktywność fizyczna jest w stanie zredukować stres oraz wpłynąć pozytywnie na samopoczucie, jednak pływanie jest w tej kategorii bezsprzecznym liderem.

Tak więc jeśli tylko odczujesz przytłoczenie ciężkim dniem, wybierz się na basen – wystarczy zaledwie kilkanaście minut w wodzie, by odczuć efekty na własnej skórze.

Jak dobrać odpowiedni plan treningowy?

Jeśli chcesz uzyskać wszystkie wyżej przez nas wymienione pozytywy, powinieneś ułożyć sobie odpowiedni plan treningowy. W Internecie będziesz w stanie znaleźć całe mnóstwo gotowców, które na sam początek powinny być zupełnie wystarczające.

Jeżeli jednak chcesz uzyskać maksymalnie dobre wyniki, wówczas powinieneś rozważyć zapisanie się na lekcje pływania w profesjonalnym ośrodku – dzięki opiece przez doświadczonego instruktora będziesz w stanie nie tylko korygować popełniane przez siebie błędy, ale również dobrać optymalny plan treningowy, za pomocą którego osiągniesz znacznie więcej korzyści z regularnego uczęszczania na basen, niż tylko te wyżej przez nas wymienione.

źródło: movecamp.pl – nauka pływania dla dorosłych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Walizki i torby podróżne z Chin – dobra jakość i modne wzornictwo

Zbliżający się sezon letni i wakacje to czas, kiedy wiele osób planuje…

Transport ciała osoby zmarłej – jak powinien przebiegać?

Transport zwłok wymaga zachowania odpowiednich procedur i musi być zgodny z obowiązującym…

Jak zorganizować bezpieczną pracę na wysokościach

Praca na wysokościach wymaga zastosowania odpowiednio dobranego sprzętu. Tylko wówczas można wykonywać…

Zdezaktualizowana dokumentacja papierowa — co z nią zrobić w firmie?

W myśl RODO surowo zabronione jest przechowywanie danych osobowych przez okres dłuższy,…