Pachołki drogowe, choć najczęściej spotykane w wariancie niskim, bo zaledwie 30 cm, mają wiele innych odmian, zarówno pod względem wysokości, jak i kolorów oraz wagi. Dzięki różnorodności są funkcjonalne oraz znajdują wiele zastosowań. Gdzie można używać stożków drogowych i co wyznaczać za ich pomocą? Podpowiadamy, jak w pełni wykorzystać możliwości pachołków drogowych.

Różnorodność pachołków drogowych

Pachołki drogowe są dostępne w wielu różnych kolorach, wysokościach i masie, z dodatkiem elementów odblaskowych bądź bez nich. Takie zróżnicowanie pozwala pachołkom drogowym wpasować się w każdą sytuację, a oprócz tego z łatwością można dobrać je odpowiednio do potrzeb. Co więc jest do wyboru? Zacznijmy od rozmiaru, a konkretnie wysokości. 

Najmniejsze pachołki drogowe mają 30 cm wysokości, a największe sięgają 100 cm. Wszystkie rozmiary pośrednie zależą od producenta. Każdy wytwórca stożków drogowych może oferować klientom produkty różnej wysokości, jednak poza najmniejszymi najbardziej popularne są 50-centymetrowe oraz 75-centymetrowe. Wyższe modele mają również większą wagę. Wiąże się to z ich przeznaczeniem. Cięższe i większe pachołki drogowe sprawdzają się do zadań na drogach ekspresowych oraz autostradach. Na tego typu drogach samochody poruszają się z dużą prędkością i lżejsze pachołki mogłyby być łatwo zmiecione ze swojego miejsca. Dlatego też poleca się stabilniejsze i lepiej widoczne stożki drogowe. Niektóre sklepy z akcesoriami drogowymi oferują również pachołki z możliwością samodzielnego dociążenia w zależności od potrzeb. 

Nowoczesne stożki ostrzegawcze są wytwarzane z elastycznego oraz trwałego materiału PVC. Jest odporny na uszkodzenia, zmienne warunki pogodowe i nie powoduje zniszczenia pojazdu w razie zderzenia czy najechania. Dostępne są również plastikowe pachołki, i choć są nieco tańsze, to jednak znacznie mniej trwałe. Można też wybrać stożki z elementami odblaskowymi dla zwiększenia ich widoczności po zmroku czy przy niedoborze światła. Występują również modele bez odblasków. Paleta kolorystyczna jest szeroka, a wybór konkretnego wariantu zależy wyłącznie od użytkownika.

Co wyznaczają pachołki drogowe?

Pachołki drogowe są funkcjonalne i jest wiele miejsc, w których ich użytkowanie się sprawdza. Do najpopularniejszych zastosowań w ruchu drogowym należy:

  • wyznaczanie stopniowego zwężania jezdni,
  • oznaczenie prowadzonych robót krótkotrwałych lub szybko postępujących,
  • wyznaczanie toru jazdy,
  • sygnalizowanie progu przy wykonywaniu nakładek bitumicznych,
  • doraźne oznaczanie miejsc niebezpiecznych,
  • zabezpieczanie świeżo malowanych linii oznakowania poziomego na jezdni,
  • odgradzanie świeżo przeprowadzonych remontów części nawierzchni jezdni.

Jak już wspomnieliśmy, w terenie zabudowanym, gdzie prędkość, z jaką poruszają się samochody, jest dużo mniejsza, najczęściej stosuje się stożki drogowe o wysokości 30 cm. Jeśli jednak wymienione zadania muszą być wykonane poza terenem zabudowanym lub na drogach, gdzie dopuszczalna prędkość pojazdów jest większa, zaleca się zastosowanie wyższych, lepiej widocznych i cięższych pachołków drogowych.

Wykorzystanie pachołków drogowych poza jezdnią

Wykorzystanie pachołków na jezdni i w ruchu drogowym to nie jedyna możliwość. Poza ulicami również znajdzie się sporo zadań dla stożków drogowych. Z powodzeniem są używane na parkingach, stacjach benzynowych, placach manewrowych i prywatnych posesjach. Wyznaczają tor jazdy lub też zwracają uwagę na niebezpieczeństwa – ubytek w nawierzchni czy otwartą studzienkę kanalizacyjną. 

Stożki ostrzegawcze są powszechnie używane na placach budowy, w branży motoryzacyjnej i przemysłowej, a także we wszelkiego rodzaju magazynach oraz halach. Niejednokrotnie można się spotkać z zastosowaniem pachołków ostrzegawczych w sklepach wielkopowierzchniowych. Jest to łatwy, niedrogi sposób na zwrócenie uwagi i oznakowanie zmiany w organizacji ruchu. Warto korzystać z pachołków drogowych, bo możliwości jakie ze sobą niosą, są duże.

źródło: drogowe.com.pl – Bariery drogowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Jak transportować towary wrażliwe?

Transport towarów wrażliwych to jedno z największych wyzwań logistycznych. Produktom tego typu…

Koszty uzyskania przychodu – zmiany w 2021 roku

Zmiany dotyczące kosztów uzyskania przychodów w 2021 roku wynikają z tytułu stosunku…

Praca sezonowa dla cudzoziemca – jak ją załatwić?

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają zatrudnić cudzoziemców do pracy sezonowej, między innymi w rolnictwie,…

Skuteczne kampanie reklamowe w wyszukiwarkach

Od wielu lat jedną z najpopularniejszych strategii marketingu digitalowego jest reklama w…