Wybór nowego mieszkania nigdy nie jest łatwy, ani bezproblemowy. Doskonale wiedzą o tym wszyscy ci, którzy kiedyś stali przed taką decyzją. Pod uwagę trzeba wziąć wiele kwestii, a także dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne oferty. Natłok obowiązków i ważnych spraw niestety sprzyja popełnianiu błędów. Z tego powodu postanowiliśmy wskazać te, które najczęściej są popełniane przez nabywców nieruchomości. Sprawdź, czego warto się wystrzegać!

1. Źle dobrany metraż – nowe mieszkanie jest za małe lub za duże

Nie da się ukryć, że metraż to dla wielu osób kluczowy parametr każdej nieruchomości. Trudno się temu dziwić, w końcu ma on wpływ na komfort życia. Pomimo tego, klienci biur deweloperskich często nie są w stanie określić, jaki metraż byłby dla nich optymalny. Działają po omacku, przez co podejmują błędne decyzje.

Gdzie leży źródło problemu? W braku myślenia perspektywicznego. Gdy pojawia się mieszkanie do kupienia, myślą wyłącznie o tym, co jest tu i teraz. Nie zastanawiają się nad tym, że ich potrzeby w przyszłości mieszkaniowe mogą w przyszłości ulec zmianie. Jest to typowe dla singli i par bez dzieci. Oceniając swoją sytuację życiową, wychodzą ze słusznego założenia, że duże mieszkanie nie jest im potrzebne. Dlatego tez decydują się na kawalerkę bądź lokal o powierzchni około 40 metrów kwadratowych. Nagle jednak pojawia się partnerka/partner bądź dziecko i mieszkanie kupione kilka lat temu staje się zbyt ciasne.

Podobne błędy mogą dotyczyć zakupu zbyt dużego lokum, które pochłania więcej środków. Wszystko to sprawia, że przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie przemyśleć zarówno obecne, jak i przyszłe potrzeby.

2. Błędnie szacowane koszty zakupu i urządzenia mieszkania

Choć rzadko zdarza się, by początkowe szacunki dotyczące kwestii finansowych się sprawdziły, zawsze można zrobić coś, co zminimalizuje ryzyko pojawienia się nieprzewidzianych wydatków. Ponownie – sposobem będzie tu właściwe planowanie.

Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na to, za co płacisz. W jakim stanie znajduje się kupowane mieszkanie i ile trzeba „włożyć”, by przystosować go do własnych potrzeb. Wpływ na wydatki mają również opłaty i prowizje pobierane przez biura nieruchomości. Jeśli nie chcesz ich płacić, zdecyduj się na mieszkania na sprzedaż bez pośredników. Oferowane są one bezpośrednio przez deweloperów.

3. Źle poprowadzone negocjacje kredytowe

Dla większości osób zakup mieszkania wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu. Wybór odpowiedniej oferty, kompletowanie dokumentów, negocjacje – wszystko to bywa bardziej stresującym doświadczeniem, niż wybór nieruchomości. Zwłaszcza gdy na końcu okazuje się, że uzyskane warunki nie są jednak tak korzystne, jak się początkowo wydawało.

Zminimalizować ryzyko błędu pomogą specjaliści. Deweloperzy często oferują pomoc w uzyskaniu kredytu na mieszkanie. Współpracują oni z doradcami, którzy doskonale znają się na rynku i wiedzą, co zrobić, aby zaciągnięty kredyt nie okazał się zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Z tego powodu warto z takiej pomocy skorzystać.

4. Brak analizy lokalizacji, w której znajduje się mieszkanie

Obok metrażu i ceny, to właśnie lokalizacja jest jednym z najważniejszych kryteriów wyboru nieruchomości. Każdy chce bowiem żyć w spokojnej okolicy, najlepiej gwarantującej sprawny dojazd do pracy, szkoły, przychodni i centrum handlowego.

Znaczenie ma również najbliższa okolica. Wiele osób zwraca uwagę na to, ile budynków znajduje się obok i jak daleko jest do ulicy. Podobnie jak w przypadku metrażu, klienci biur deweloperskich często nie biorą pod uwagę przyszłości. Osiedle mieszkaniowe może okazać się niezwykle atrakcyjne, między innymi na dobre położenie względem innych zabudowań. Nie zawsze jednak musi tak być. Żeby mieć pełny obraz przyszłego wyglądu okolicy, należy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego.

Uniknięcie większości błędów podczas wyboru i zakupu mieszkania stanie się możliwe dzięki właściwemu planowaniu i zwracaniu uwagi na wszystkie, nawet z pozoru najmniej istotne informacje. Dzięki temu ostateczna decyzja okaże się ta optymalną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Całoroczne domki holenderskie – inwestycja na lata

Trudno jest zadbać o to, aby standardowy domek letniskowy przetrzymał próbę czasu.…

Stalowe balustrady ze szkłem od dobrego producenta

Balustrada ze stali nierdzewnej ze szkłem to dobry wybór, jeśli szukamy dobrej…

Chcesz wymienić telewizor na nowszy model? Wiemy, jaki wybrać!

Aktualnie duża ilość ludzi poszukuje nowego telewizora. Nie ukrywamy, że duży na…

Jak pozbyć się karaluchów?

Karaluchy to owady, które mogą znajdować się zarówno w budynkach starszego typu,…