Nauka języków zapewnia wgląd w konkretne tradycje kulturowe.

8 lipca, 2020 0 przez admin

W związku z tym, iż 8 miliardów osób żyje na planecie we wszechświecie, istotne jest, żebyśmy się dogadywali. I jak poświadczy prawie każdy terapeuta kontaktów międzyludzkich, dobra komunikacja jest kluczem do tego, by się móc ze sobą dogadać. Staje się to dużo łatwiejsze, jeśli przynajmniej zdołacie porozumiewać się wzajemnie.Ale edukacja obcych języków jest trudniejsza. Dany język oraz kultura są tak zaplecione, że nauka języka obcego buduje kulturowe zrozumienie a także gwarantuje szeroki wgląd w to, jak inni postrzegają świat.

Relatywiści językowi twierdzą, że sposób, w jaki postrzegamy świat, jest kształtowany przez język, którego używamy na co dzień.Przeprowadzone badania udowodniły nawet, że ta sama osoba może posiadać różne odpowiedzi na pytania w zależności od języka, w którym takie pytanie jest zadawane!Różne języki mogą budować mózg na różnorodne sposoby. W poniektórych językach obcych współrzędne – północ, południe, wschód a także zachód – są używane do lokalizacji czegoś, nigdy terminów subiektywnych, takowych jak lewa a także prawa. Nic w tym dziwnego, że jednostki posługujące się tymi językami mają wyjątkowe zdolności nawigacji przestrzennej.Nauka języków gwarantuje wgląd w określone tradycje kulturowe, które pomogły ukształtować dany język.

Przykładowo w języku chińskim istnieją różnorakie wyrazy dla krewnych, zależnie od tego, czy znajdują się po stronie taty czy mamy i tego kto pierwszy się urodził. Dlaczego tak jest? W Chinach pokazywało to ważne informacje dotyczące statusu społecznego konkretnej osoby.Jeśli zatem radzenie sobie naprawdę zależy od tego, czy umiemy postawić się w sytuacji pozostałych ludzi, porozumiewanie ich językiem pomaga nam głębiej zrozumieć, jak inne osoby odbierają.

Czytaj dalej: Nauka japońskiego online